Kamu kurumlarına yerleştirmeler artık yılda üç kez yapılacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Geçtiğimiz yıla kadar yılda bir kez yapılmakta olan gençlerimizin kamu kurumlarına yerleştirmelerini artık yılda üç kez yapacağız. Bugün 3 bin 274 devlet korumasındaki gencimizin daha atamasını gerçekleştirerek kamuda 29 bini aşkın gencimizi istihdam etmiş oluyoruz." dedi.

GÜNDEM 24.12.2018, 18:10 25.12.2018, 01:19
Kamu kurumlarına yerleştirmeler artık yılda üç kez yapılacak

Bakan Selçuk, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Beştepe Millet Kongre  ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Engelli Vatandaşların ve Devlet Korumasından  Yararlanmış Gençlerin Kamu Kurumlarına Yerleştirilmesi Töreni"ne katıldı.

Son 16 yılda sosyal korumanın sac ayaklarını oluşturan sosyal  hizmetler, sosyal yardımlar ve sosyal güvenlikte devrim niteliğindeki  iyileştirmeleri hayata geçirdiklerini vurgulayan Selçuk, "Cumhurbaşkanlığı  Hükümet Sistemi'nde bu kapsamdaki Bakanlıklarımızın birleşmesiyle beraber, sosyal  korumanın bu üç ana unsuruna daha bütüncül ve sistematik yaklaşılmasının da önü  açılmış oldu. Toplumun bütün kesimlerini kucaklayan, insan odaklı ve hak temelli  politikalarla vatandaşlarımızın önündeki hukuki, sosyal ve fiziki engelleri  kaldırmaya devam ediyoruz." diye konuştu.

"Engelli memur sayısı yaklaşık 10 kat arttı"

Engellilerin başta sağlık ve eğitim olmak üzere her türlü hizmete  kolaylıkla erişmesini sağladıklarını bildiren Selçuk, şunları söyledi:

"Kuruluşlarımızla ve yenilikçi hizmet modellerimizle bakım ve  rehabilitasyon alanında standartlarımızın çıtasını yükseltmeye devam ediyoruz.  Kurumsal bakım altında olmayan engellilerimizin ev ortamında bakımını  destekliyoruz. 'Her birey çalışma hayatına katılabilir' anlayışımız ile  engellilerimizin çalışma hayatına daha etkin katılımını önemsiyoruz. Bu minvalde,  2011'de yaptığımız düzenlemeyle dünyada ilk defa merkezi Engelli Kamu Personeli  Seçme Sınavını (EKPSS) hayata geçirdik.

Engelli istihdamına verdiğimiz destekle, 2002 yılında 5 bin 777 olan  engelli memur sayımızı bugün yaklaşık 10 katına çıkarmanın gururunu yaşamaktayız.  Ayrıca engellilerin istihdamını kolaylaştıran korumalı iş yeri, engelli iş  koçluğu gibi uygulamalarımızla yaklaşık 123 bin engelli kardeşimiz çalışma  hayatına devam ediyor. Verdiğimiz hibe destekleriyle de kendi işlerinin sahibi  olmaları için teşvik ediyoruz."

Selçuk, Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 40'ının 25 yaşın, yüzde  47'sinin ise 30 yaşın altında olduğuna dikkati çekerek, şu ifadeleri kullandı:

"Dolayısıyla, geleceğimiz olan gençlerimizi her türlü riskten korumak,  bilim, teknoloji ve irfanla mücehhez bir şekilde yetiştirilmesini sağlamak en  önemli önceliklerimizden. 16 yıllık iktidarlarımız döneminde gençlerimize yönelik  uyguladığımız sosyal hizmetlerde büyük bir değişimi gerçekleştirdik. Koruyucu,  önleyici hizmetlerde önceliğimiz, aile bütünlüğünü koruyarak, çocuklarımızın  ebeveynlerinin yanında yetişmelerine imkan verecek Sosyal ve Ekonomik Destek  (SED) gibi uygulamalar oldu."

 "Gençlerimizin çalışma hayatına adım atmasına öncülük ediyoruz"

Emine Erdoğan'ın himayesinde 2012'de başlatılan "Toplum Kalkınmasında  Gönül Elçileri Projesi" ile koruyucu aile hizmetinin oldukça etkin hale geldiğini  bildiren Selçuk, şöyle konuştu:

"Öyle ki sadece bu yıl bin 943 çocuğumuz Koruyucu Aile ve Evlat  Edindirme modellerimiz ile aile ortamına kavuştu. Bin 366 kuruluşumuzda kalan  çocuklarımızı ise devletimizin emanetleri olarak görüp onlara hem anne hem baba  olabilmeyi ve hayata hazırlamayı önemsedik. Yurt bakımından ev tipi bakım  hizmetleri modeli uygulamasına geçiş sürecini tamamladık. Bu uygulamalarla  çocuklarımızın ve gençlerimizin sosyal hayata katılımları, eğitimdeki  başarılarında büyük artış sağladık. Devletine, milletine büyük bir gururla hizmet  edecek olan siz değerli gençlerimizi bugün gerçekleştireceğimiz atama ile de  çalışma hayatına adım atmasına öncülük ediyoruz.

Geçtiğimiz yıla kadar yılda bir kez yapılmakta olan gençlerimizin kamu  kurumlarına yerleştirmelerini artık yılda üç kez yapacağız. Bugün 3 bin 274  devlet korumasındaki gencimizin daha atamasını gerçekleştirerek kamuda 29 bini  aşkın gencimizi istihdam etmiş oluyoruz."

Gerçekleştirdikleri bütün sosyal hizmet modellerinde Cumhurbaşkanı  Erdoğan'ın kendilerine ilham kaynağı olduğunu ifade eden Selçuk, "Saygıdeğer  Cumhurbaşkanım, ecdadımızın bin yıldır bu topraklarda yaşattığı dayanışma  ruhunun, yardımlaşma kültürünün, şefkatin ve merhametin devletin eliyle halka  ulaşmasını sağladınız. Bizler de bu sosyal devlet anlayışını daha da pekiştirerek  büyük bir azim ve kararlılıkla çalışıyoruz, çalışmaya devam edeceğiz." dedi.

Bakan Selçuk, insanın temel haklarından biri olan çalışmanın çok  kutsal bir görev olduğuna değinerek, ataması yapılacak gençleri tebrik etti.

İşitme engelli öğrencilerin işaret diliyle İstiklal Marşı'nı okuduğu  törende, engellilerden oluşan Mehter Takımı gösteri sundu.

Engellilerden Ressam Yusuf Akgün, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a kara kalem  portresini armağan etti.

Konuşmaların ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindekilerin  sistem butonuna basmasıyla engelliler ile devlet korumasından yararlanmış  gençlerin kamu kurumlarına yerleştirilmesi gerçekleşti.

Yorumlar (1)
Nurhayat 12 ay önce
kiraya katıldık ama atanamadik çok uzucubir sey