banner731

Kamu Sen'den Öneri: 3600 Ek Gösterge İçin Adım Atılmalıdır

Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci memurlar için 3600 ek gösterge hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu. Önder Kahveci yaptığı açıklamalarında ek gösterge için adım atılması gerektiğini ifade etti.

GÜNDEM 21.12.2018, 09:54
Kamu Sen'den Öneri: 3600 Ek Gösterge İçin Adım Atılmalıdır

Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci memurlar için 3600 ek gösterge düzenlemesi ve ek zam konusunda açılamalarda bulundu.

TÜM KAMU ÇALIŞANLARINI KAPSAYAN TEKLİF

Milyonlarca memuru ilgilendiren 3600 ek gösterge konusunda 2. yüz günlük planda öğretmeneler yönelik düzenleme yapılacağı yer almıştı. Diğer meslek grupları ve kamu çalışanları için Kamu-Sen tüm kamu çalışanlarını kapsayan ek gösterge çalışmasını hazırlamış ve bu teklif MHP tarafından Meclis'e sunulmuştu.

Kahveci “Ek gösterge verilmesi konusunda umudumuzu kaybetmiyoruz. Bir an önce bu konuda bir adım atılmalı. Çalışanlar beklentiye sokuldu ve bu beklenti karşılanmalı." dedi.

PROGRAMA KATILDI

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci katıldığı bir televizyon programında gündemi ve ekonomik gelişmeleri değerlendirerek çalışma hayatını yakından ilgilendiren konulara da değindi.

MEMURLARIN KAYIPLARI HAT SAFHADA İKEN, EK ZAM YAPILMASI KAÇINILMAZDIR

Yaşanan ekonomik gelişmelerin dar ve sabit gelirli başta olmak üzere memurlarımızı olumsuz etkilediğine dikkat çeken Kahveci, devlet kurumlarında kadrosunu almayı bekleyen sözleşmelilerin feryadını dile getirerek,

“14 Kasım tarihinde yaptığımız eylemle Sayın Cumhurbaşkanı’na ek zam talebimizi ilettik. Yaşanan ekonomik sorunlar ortada ve bu tabloda kaybeden memur ve emekli oluyor. Ekonomik rakamlar gösteriyor ki, memurlara ve emeklilere ek zam zorunludur. Memur maaşının büyük bölümünü gıda ve kiraya harcıyor. Çarşı- pazara yapılan zamlarda geri dönüş olmadı ama memurun kayıpları had safhada. Piyasaya can verecek olan ek zam zaruri bir hal almıştır. Bu zam milli ekonomimizin içinde kalacaktır.

Bir diğer önemli husus ise, sözleşmelilere kadro artık ötelenmemelidir. Bu insanlar zorda. Aile bütünlükleri parçalanıyor. Buna kimsenin hakkı yok. Sözleşmeli çalışma asla ama asla doğru değil ve bu sistemi kabul etmek mümkün değildir. Daha önce sözleşmelilere kadro verildi, yine verilebilir. KPDK toplantısında bu konuları gündeme getirdik ve “bu insanlar kadro almalıdır” dedik. Aile bütünlüğü tesis edilmelidir, bu anayasa hükmüdür. Kamuda onlarca isim altında istihdam modeli var. Bunların hepsi geride bırakılmalıdır. Vekil ebe ya da vekil hemşire vekil imam ne demek? İnsanlar geleceğe endişe içinde bakmamalı ve kadroları tahsis edilmelidir. Kamuda çalışan yardımcı hizmetler sınıfından arkadaşlar var. Kendi görevlerini yapamıyorlar başka alanlarda çalıştırılıyorlar. Bu insanlara memur kadrosunu neden vermiyoruz? Bu insanları motive etmek gerek.” dedi.

EK GÖSTERGE KONUSUNDA ÇALIŞANLAR BEKLENTİYE GİRDİ, BUNUN KARŞILIĞI OLMALIDIR

Meclis gündemine getirilen ek gösterge hususunda çalışanların beklenti içerisinde olduğuna dikkat çeken Kahveci, kamu kurumlarında liyakat, ehliyet ve hakkaniyetin bir an önce tesis edilmesinin önemine değinerek konuşmasına şu şekilde devam etti.

BİR AN ÖNCE BİR ADIM ATILMALI

“Ek gösterge verilmesi konusunda umudumuzu kaybetmiyoruz. Bir an önce bu konuda bir adım atılmalı. Çalışanlar beklentiye sokuldu ve bu beklenti karşılanmalı. Biz sorumlu sendikacılık gereği bir kanun teklifi hazırladık, Konya Milletvekili Sayın Mustafa Kalaycı bunu TBMM’ye sundu. Maliyet hesabıyla hareket edilirse ek gösterge çıkmaza girer. Dört meslek grubu değil tüm kamu çalışanları bundan yararlanmalı. Beklentiler boşa çıkarılmamalı. İle alımlarda ve görevde yükselmelerde Liyakat, ehliyet ve hakkaniyet çok önemlidir. Bu konuda hassasiyet gösterilmelidir. Sayın Cumhurbaşkanı’na mülakat konusunda rahatsızlığımızı ifade ettim. İnanmıyorum ki, bu konuda gereken adımlar atılacaktır.”

Yorumlar (0)