Kayyum atanarak varlığı TMSF'ye geçen şirketler satılıyor

Kayyum atanarak varlığı Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF)'ye geçen tüm şirketler 2019'da satılıyor. Toplamda TMSF'ye geçen 955 şirketin toplam aktif büyüklüğünün 56,5 milyar lira olduğu belirtiliyor.

GÜNDEM 15.01.2019, 10:25 probil
Kayyum atanarak varlığı TMSF'ye geçen şirketler satılıyor

TMSF kayyumluğunda yönetilen  955 şirket bulunduğunu belirterek, bunların toplam aktif büyüklüğünün 56,5 milyar  lira olduğunu, öz kaynak rakamının da 19,8 milyar liraya ulaştığını söyledi.

Bu şirketlerin 2018 yılında bir önceki yıla oranla ortalama yüzde 27  büyüdüğünü dile getiren Gülal, TMSF yönetimindeki tüm şirketlerin enflasyonla  mücadeleye katkı sağlamaya devam ettiğini aktardı.

"himmet" adı altında topladıkları paraları Fetullahçı Terör  Örgütü'ne mali yardım amacıyla kullandıkları iddiasıyla kayyum atanan Dumankaya  şirketinde yaşanan mağduriyetlerin çözümünde de sona yaklaşıldığını bildirdi.

8 bine yakın mağdurun bulunduğu Dumankaya şirketleriyle ilgili  çalışmaların sürdüğünü ifade eden Gülal, "Dumankaya ile ilgili Alman bir şirketle  anlaştık. Onlar şimdi projeyle ilgili çalışmaya başladı. Dumankaya'nın sorunlu  tarafını hemen hemen çözdük diyebilirim. Sorunlu şirketlerimizden biri de  Naksan'dı. Onunla ilgili de önümüzdeki süreçte Naksan Plastik ve Royal Halı  şirketlerimizi satmayı planlıyoruz. 2019 yılı içinde sorunlu şirketlerimizin  satış sürecini başlatmayı hedefliyoruz." dedi.

Gülal, ekonomik durumu iyiye giden firmaları satmayı düşünmediklerini,  TMSF kayyumluğundaki şirketlere milli servet gözüyle baktıklarını vurguladı.

Adnan Oktar'ın şirketlerinin aktif büyüklüğü 10 milyon lira

Adnan Oktar ve grubuna yönelik soruşturmaya değinen Gülal, Oktar'ın 86  şirketinin bulunduğunu tespit ettiklerini ve bu şirketlere kayyum atandığını  ifade etti.

Gülal, bu şirketlerle ilgili çalışmalarının devam ettiğini belirterek,  "Adnan Oktar'ın 86 şirketini tespit ettik. Bu 86 şirketi TMSF kayyumluğunda  yönetiyoruz. Şu anda tespit çalışmaları da devam ediyor. Bu şirketlerin birçoğu  gayri faal, 80'inde çok fazla bir işlem yok. Adnan Oktar'ın şirketlerinin 10  milyon liralık aktif bir büyüklüğü var." diye konuştu.

Yorumlar (0)