KDK'dan Sığınmacı Ayrımcılığına İnceleme

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) tarafından 7 sığınmacı öğrencinin okulda ayrımcılık ve şiddet iddiaları incelendi. Bu inceleme kapsamında sığınmacı öğrenciler eğitim hayatına kazandırıldı.

GÜNDEM 15.04.2019, 12:01
KDK'dan Sığınmacı Ayrımcılığına İnceleme

Okullarında "ayrımcılık" ve "şiddet" gördüklerini ileri süren ve yaşları 9 ila 15 arasında değişen Suriyeli yedi öğrenci ve ailelerinin başvurusu üzerine KDK'yı teyakkuza geçirdi.

Türkiye'nin farklı bölgelerinde Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı okullara devam eden Suriyeli öğrenciler Meryem, Teysir, Nureddin, Huzeyfe, Abdulhekim, Mariye ve A.S.M.'nin şikayetlerini inceleyen KDK, ilgili kurum ve kuruluşlarla yürüttüğü çalışma neticesinde sığınmacı çocukların mağduriyetlerini giderdi.

Okulu bırakma aşamasında olan sığınmacı çocuklar KDK'nın girişimleri sonucunda okullarına geri döndüler.

Başvurular arasında, "kıyafet alamadığı için okuldan atılma tehdidi, yetersiz Türkçe nedeniyle öğretmen şiddeti, akran zorbalığı, diğer öğrencilerin taşlı sopalı saldırısı, bazı öğrenci velilerinin aşağılaması, sözlü taciz ve hakaret" iddiaları da yer aldı.

Suriyeli öğrencilere ve ailelerine gönüllü destek sağlayan Sığınmacı ve Göçmenler Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM) ile bağlantıya geçilerek ortak çalışma yürütüldü. Çocuklar için ayrıca pedagog görevlendirilip sosyal uyum programları da hayata geçirildi.

Yorumlar (0)