06 Mart 2017 Pazartesi 15:30
Kemal Kılıçdaroğlu: Hayır Çıkarsa 17 Nisan Sabahı Türkiye Rahat Bir Nefes Alacak

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Best FM'de konuk olduğu "Konuşan Türkiye" programında anayasa değişikliğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Anayasaya değişikliğinin sistemi değiş rejimi değiştirdiğini öne süren Kılıçdaroğlu, mevcut sistemde milli iradenin kendisine verilen yetki kapsamında yasaları çıkardığını söyledi. Hükümet tarafından istenen yeni rejimde devletin yapısı ve işleyişi ile ilgili düzenlemeleri Meclis’in değil tek bir kişinin yapacağını belirten Kılıçdaroğlu, “Yeni rejimde ise devletin yapısı ve işleyişiyle ilgili düzenlemeleri Meclis değil bir kişi yapmış olacak. Şimdi buna karar vermemiz lazım; Bir kişi mi yapsın bunu yoksa Mecliste oturulsun, tartışılsın ortak akıl egemen mi olsun” dedi.

AA'nın haberine göre, hükümetin “Evet” oyu çıkması halinde terörü bitireceğine dair yaptığı açıklamalara cevap veren Kılıçdaroğlu, "İyi de 15 yıldır yönetiyorsunuz, terörü bitirseydiniz. Yani sizin elinizden tutan mı vardı, size engel olan mı vardı? Yoktu. 'Efendim, istikrar olacak'. 15 yıldır tek parti. Parlamento'da çoğunluk var, bütün bakanlar onlara ait, istedikleri yasalar çıkıyor, istedikleri kararı alıyorlar, ekonomide istikrarın sağlanmamasının bu rejimle ne ilgisi var? Dolayısıyla bunların bütün ayrıntılarıyla açıklığıyla vatandaşa anlatılması lazım.” dedi.

Anayasa değişikliğiyle kuvvetler ayrılığı ilkesinin ortadan kalkacağını belirten Kılıçdaroğlu, “Değişiklikle milletvekili sayısının artırılacağı, bunun da temsil kabiliyetini yükselteceği"ne yönelik söylemlere de "Tamamen komedi. Meclisin temsil yetkisi artırılmak isteniyorsa yüzde 10 seçim barajının kalkması lazım” açıklamasında bulundu.

"İlk etapta 'hayır' bloğunda olanların tamamına '15 Temmuz'un yanındadır, terör örgütüyle yan yanadır' ifadeleri kullanıldı" denilmesi üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Yapılan anayasa değişikliğinin halka anlatılması gerekirken bu anayasa değişikliğini bütün boyutlarıyla halka anlatıp neden vatandaşın 'hayır' oyu kullanması gerektiğini ifade eden muhalefeti ya da kişileri, kurumları, sivil toplum örgütlerini 'terörist' diye ilan etmek aslında bir zaafın sonucudur. Yani 'Anlatamıyorum bir şey, vatandaşa neden 'evet' demesi gerektiğini söyleyemiyorum o zaman 'hayır' diyenleri suçlayalım'. Buradan yola çıktılar. Bu yanlış bir yol, yöntem. Biz söyledik. Anayasa değişikliği için vatandaş sandığa giderken düşünsün, kararını ona göre versin dolayısıyla 'evet' diyenin de 'hayır' diyenin de başımızın üzerinde yeri vardır, sonuçta hepimiz bu ülkede yaşıyoruz. Sonunda hepimiz huzur, barış içinde yaşamak istiyoruz. Böyle klasik birbirimizi suçlayarak bir anayasa değişikliği gerçekleştiremeyiz. Ayrıca şu çok önemlidir, anayasa metinleri birer toplumsal uzlaşma metinleridir. Eğer bu toplumun yarısı bu anayasaya 'evet', yarısı 'hayır' diyorsa bu anayasa değişikliği toplumu bölen bir anayasa değişikliğidir."

Halk oylamasında 'hayır' çıkması durumunda 17 Nisan sabahında Türkiye'yi neyin beklediğinin sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, şöyle söyledi:

"Hayır çıkarsa 17 Nisan sabahı Türkiye rahat bir nefes alacak. Sayın Cumhurbaşkanı makamında oturacak, Sayın Binali Yıldırım başbakan olarak görevini sürdürecek, bakanların hepsi görevlerinin başında olacak, çalışacaklar, parlamento eskiden olduğu gibi hükümetin getirebileceği veya milletvekillerinin teklif edeceği yasa tasarılarını ve tekliflerini görüşecek dolayısıyla herhangi bir sorun olmayacak. Yani bugünkü sistem olduğu gibi yoluna devam edecek." 

Kılıçdaroğlu, "Halk oylamasında 'hayır' çıkması durumunda Cumhurbaşkanı'nın istifası mı istenecek' gibi söylemlerin olduğunu hatırlatarak, "Hayır. Bu da olmayacak. Neden? Cumhurbaşkanı'nı parlamento seçmedi ki... Halk seçti. Halkın seçtiği bir Cumhurbaşkanı yine görevine, görev süresinin sonuna kadar devam edecek." dedi

Türk Silahlı Kuvvetlerince Suriye'nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik sürdürülen Fırat Kalkanı Harekatı'na ilişkin değerlendirmesi sorulan Kılıçdaroğlu, harekatla Türkiye'nin güvenliğinin sağlanmak istendiğini ifade etti.

"Doğru bir harekattı" değerlendirmesinde bulunan Kılıçdaroğlu, buna ilişkin desteklerini açıkladıklarını da anımsattı. Suriye'deki karışıklıkların Türkiye'ye olumsuz yansımalarının önünün kesilmesinin önemine değinen Kılıçdaroğlu, "Fırat Kalkanı Harekatı bu bağlamda başladı El Bab'a kadar gidildi. Biz El Bab'tan öteye, Suriye'nin derinliklerine girilmesini doğru bulmuyoruz." diye konuştu.

Askeri konularda kendilerinin bilgilendirilip bilgilendirilmediği sorulan Kılıçdaroğlu, "Hayır. Eskiden bunlar olurdu, devletin duyarlı makamları ana muhalefet partisini bilgilendirirlerdi ama bu yeni dönemde bunların hiçbirisi olmuyor." şeklinde açıklamada bulundu.

Kamupersoneli.net | ANKARA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.