'Kıdem tazminatı' hakkında flaş gelişme! 2019 Kıdem Tazminatı hesaplama , 2019 yılında kıdem tazminatı tavanı nedir?

Kıdem Tazminatı hesaplama, 2019 yılı Kıdem Tazminatı tavanı nedir? DİSK, 15 Haziran’da Kartal’da yapılacak miting için yaptığı bildiri dağıtımlarıyla işçi ve emekçileri kıdem tazminatına sahip çıkmaya çağırdı.

GÜNDEM 13.06.2019, 14:29 13.06.2019, 15:33
'Kıdem tazminatı' hakkında flaş gelişme! 2019 Kıdem Tazminatı hesaplama , 2019 yılında kıdem tazminatı tavanı nedir?

DİSK’e bağlı sendikalar İstanbul’da Şirinevler Metrobüs durağında yaptıkları bildiri dağıtımıyla işçi ve emekçileri, emeklilik hakkı ve kıdem tazminatı olmak üzere işçilerin haklarının gasp edilmesine karşı 15 Haziran’da Kartal’da yapılacak mitinge çağırdı.

"Krizin faturasını işçilere kesecekler"

Sabah 07.30’da emekçilere seslenen DİSK üye ve yöneticileri, “Ülkemizde ekonomik kriz etkisini artırıyor. İşsizlik Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırıyor, zamlar ücretlerimizi eritiyor. Ülkeyi yönetenler halkın bu acil sorunlarından uzak. Krizin faturasını emekçilere kesecek, işçilere ve halka daha fazla yük getirecek önlem paketi için ise İstanbul’daki seçimler bekleniyor” dedi.

"İktidarın açıkladığı en tehlikeli adımlardan biri de BES"

İşçi haklarına yönelik ciddi tehlikeler içeren “Dönüşüm Adımları”nın 10 Nisan’da Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından ilan edildiğini belirten DİSK, şunları aktardı, “Bu tehlikeli planda kıdem tazminatımızın fona devredilmesi, bireysel emeklilik sisteminin (BES) zorunlu hale getirilmesi, vergi yükünün tabana yayılması gibi ‘önlemler’ yer alıyor. Kıdem tazminatının fona devriyle tazminat işveren sorumluluğu olmaktan çıkacak, işten çıkarmalar kolaylaşacak, biz işçilerin önemli bir iş güvencesi ortadan kalkacak, kıdem tazminatının fona devri, işsizliği daha da artıracak. İktidarın açıkladığı en tehlikeli adımlardan biri de BES’in zorunlu hale getirilmesidir. İktidar zorunlu BES ile tüm ücretlilerden her ay kesinti yapmak, bu kaynağı sermayeye aktarmak istiyor”. 

Yapılan açıklamada 15 Haziran’da saat 17.00’de Kartal’da yapılacak mitinge çağrı yapıldı:

"Sendikal hakları için ayağa kalkan işçi sınıfı, bugün de haklarına sahip çıkmak için birleşecek ve mücadele edecektir. Kıdem tazminatımız ve emeklilik hakkımız başta olmak üzere tüm haklarımız için birliğimizi pekiştirelim, mücadelemizi büyütelim.”

DİSK tarafından paylaşılan program takvimi şöyle:

Kıdem Tazminatı nasıl hesaplanır?

İşe başlama tarihinden itibaren hizmet aktinin devamı süresince her geçen tam yıl için işveren, işçiye 30 günlük giydirilmiş brüt ücreti tutarında tazminat ödemekle yükümlüdür. Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme yapılır. Ödenecek tutardan sadece damga vergisi (%0,759) kesintisi yapılmaktadır.

Örneğin, çalıştığınız işyerinde son aldığınız brüt ücret 3 bin 500 liraysa, ve işyerinde 5 yıldır çalışıyorsanız ve işten çıkartıldıysanız; kıdeminiz 17 bin 500 bin lira tutuyor. Ücretin içinde yer alan; yol yardımı, yemek, ikramiye, prim gibi tüm ödemeler de tazminat hesabına katılıyor.

2019 yılında Kıdem Tazminatı tavanı nedir?

Hesaplamaya esas ücreti belirlerken kullanılabilecek maksimum bir tutar vardır. Bu değer her sene devlet tarafından belirlenir. 2019 yılının ilk 6 ayı için kıdem tazminatı tavanı 6.017,60 TL'dir.

Yorumlar (0)