Kimler Evde Bakım Parası Alabilir? Evde Bakım Maaşı Almak İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından engelli vatandaşların yanı sıra yaşlı vatandaşlar ve bakıma muhtaç kişilerin yakınlarına bakım ihtiyaçlarının giderilmesi adına her ay düzenli olarak ödeme yapılan Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? Hangi Belgeler Gereklidir? İşte tüm detaylar...

GÜNDEM 06.10.2018, 13:35 06.10.2018, 13:36

Engelli aylığı ve evde bakım parası, engellilerin yoksulluğa düşmesinin önlenmesi ve engellilere yönelik bakım hizmetlerinin masraflarının karşılanması adına uygulanıyor. Engelli aylığı ve evde bakım parası alınabilmesi için bazı şartlar söz konusu.

KİMLER ENGELLİ AYLIĞI ALABİLİR?

NTV'den Prof Dr Cem Kılıç'ın aktardıklarına göre; Sağlık kurulu raporuyla en az yüzde 40 engelli olduğu tespit edilen kişiler engelli aylığı alabilirler. Engellilik oranına göre engelli aylığının miktarı değişir. Engelli aylığı alacak kişinin 18 yaşından büyük olması da gerekir.

ÇALIŞAN ENGELLİLER ENGELLİ AYLIĞI ALABİLİRLER Mİ?

Sigortalı olarak çalışan veya SGK’dan gelir veya aylık alan engelliler aylık alamazlar. Nafaka bağlanmış veya bağlanması mümkün olan engelliler de aylık alamıyorlar. Çalışmayan ve SGK’dan gelir veya aylık almayan engellilerin engelli aylığı alması mümkündür.

GELİR SINIRI SÖZ KONUSU

Engelli aylığı alabilmek için çalışmamak dışında bir de gelir sınırı var. Engelli aylığı bağlanacak kişinin yaşadığı hanedeki kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor. Bu sınır 2018 yılı için 483.63 TL. 2018 yılında engelli aylığı almak için başvuracak kişiler, diğer şartları sağlıyorlarsa ve yaşadıkları hane içindeki kişi başına düşen gelir 483.63 TL’nin altındaysa, engelli aylığı alabilirler.

ENGELLİ AYLIĞI NE KADAR?

2018 yılı için belirtilen diğer şartları sağlayan ve yüzde 40 ila yüzde 69 engellilik oranı bulunan engellilere 1.197,44 TL, yüzde 70 ve üstü engellilik oranı bulunan ve başkasının bakımına muhtaç engellilere ise 1.796,17 TL aylık bağlanıyor. Bu rakam her yıl değişiyor.

EVDE BAKIM PARASI NASIL ALINIR?

Engellilerin gündelik hayatlarını sürdürebilmeleri için başkasının bakımına muhtaç olmaları söz konusu. Engellilerin gündelik bakım hizmetlerinin genellikle kendi evlerinde ve bir akrabaları tarafından gerçekleştirildiği görülüyor. Bakım hizmetini gerçekleştiren kişiye evde bakım parası ödenebiliyor. Ancak bunun için bazı şartlar söz konusu.

Engelliye bakan kişinin evde bakım parası alabilmesi için ilk şart, engellinin en az yüzde 50 oranında engeli olduğunun sağlık kurulu raporuyla tespit edilmesidir. Bununla birlikte, engellinin sağlık kurulu raporunda “ağır engelli” ibaresinin yer alması şarttır. Yüzde 50’den daha düşük bir engellilik oranı tespit edilmiş ise evde bakım parası alınamaz. Evde bakım parası alınabilmesi için engellinin sağlık kurulu raporunda bakıma muhtaç olduğunun da belirtilmesi gerekmektedir.

EVDE BAKIM PARASI İÇİN AKRABALIK ŞARTI VAR MI?

Evde bakım parası alınabilmesi için engelliye bakan kişi ile engelli arasında kan bağı bulunması şart. Engelliye bakan herkes evde bakım parası alamıyor. İlgili yönetmelik çerçevesinde üvey akrabalar da evde bakım parası alabiliyor.

Engelliye bakan kişinin engelliyle aynı adreste ikamet etmesi de şart. Aksi takdirde, bakım hizmetinin tam anlamıyla yerine getirilmeyeceği düşünülerek evde bakım parası ödenmiyor. Diğer yandan, engelliye bakacak başka kişinin bulunamaması ve engellinin veya yasal temsilcisinin özel veya resmi merkezlerde bakım hizmeti almayı istememesi halinde, bakım hizmetleri değerlendirme heyetinin de görüşüyle bakım hizmeti her gün rahatlıkla gelinip gidilebilecek yakınlıktaki farklı adresteki akraba tarafından da verilebilir.

EVDE BAKIM PARASI NE KADAR?

Gerekli şartları sağlayan ve engellisine bakan kişiye 2018 yılı için aylık 1085.5 TL ödeme yapılıyor. Evde bakım parasının alınabilmesi için engellinin bulunduğu hanede kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte ikisinden düşük olması gerekmektedir. 2018 yılı itibarıyla bu rakam 967.27 TL. Bu rakamın üzerinde kişi başına düşen gelir bulunan hanelere evde bakım parası ödenmez.

BAŞVURULAR SYDV’LERE

Evde bakım parası ve engelli aylığı alınabilmesi için başvuruların ikamet edilen yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il veya ilçe müdürlüklerine yapılması gerekiyor. Evde bakım parası alınması için başvuru esnasında engellinin bulunması gerekmiyor. Gerekli belgelerle yapılan başvurular değerlendirilerek evde bakım parası bağlanması işlemleri gerçekleştiriliyor. Engelli aylığından yararlanmak isteyen kişiler SYDV’lerden aldıkları sevk ile sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastanelere gidiyorlar. Alınan bu sevkle gidilen hastanede verilecek sağlık kurulu raporu için ücret alınmıyor. Raporda belirlenen engellilik oranı sonrası muhtaçlık değerlendirmesi yapılıyor ve engellilik oranına göre belirlenen engelli aylığı bağlanıyor.

Yorumlar (5)
Gamze 1 yıl önce
Ekonomik destek nedir bilgi verir misiniz?
Sultan 1 yıl önce
Istanbul ekonomik destek yatmadi
Ece 1 yıl önce
Yatalak hastalar hariç
Diğer engelilere neden dört yüz otuz üç tl ödenmekte engellilerin ilaç yuzdesi
Engellilerin sabun deterjan şampuan iç çamaşır tuvalet banyo temizlik malzemesi
Meyve sebze 'unu tuzu sekeri bir market al iş verişi temizlik malzemesi 300 tl pazar a bir şey kalmıyor tüp olsun elektirik şu olsun eczane parasi yetmiyor zaman uzun önce 3 ay beklerdik
Şimdi aylık bağlandı fakat yetmiyor Allah büyüktür Allah bilir gece yastığa basinizi koyun vicdaniniz nasıl rahat ediyor bilemiyorum olduk ten sonra da mı Allah ın huzurun da vicdaniniz rahat edecek ayaklar şahitlik edecek eller de konuşacak ölüm günün de Allah dilesey di gözlerinizi üzerinize den şili verir di ozaman giremezdiniz Allah dileseydi kilik segistirir di de ne ileri ne de geri gidebilirdiniz ben inandim adalet dunya da islemiyor Allah in adaleti var Allah büyüktür
Güler er 3 ay önce
Oglum bana bakıyor ben bedensel engelli) kıyım yüzde yetmiş raporun var şu an oğlumun sigortası yok oglum bakım aylığı alabilirmi! 3şim emekli faka5 kendisi 70yaşında bana bakmıyor artık kendiside şeker hastası oglum başvursa evde bakım parası alabilirmi
Güler er 3 ay önce
Oglum bana bakıyor ben bedensel engelli) kıyım yüzde yetmiş raporun var şu an oğlumun sigortası yok oglum bakım aylığı alabilirmi! 3şim emekli faka5 kendisi 70yaşında bana bakmıyor artık kendiside şeker hastası oglum başvursa evde bakım parası alabilirmi