Kızıl Elma Ödülleri Sahipleri Belli Oldu

TASAM'dan yapılan açıklamaya göre, bu sene 11 kategori için dağıtılacak olan "Kızıl Elma Ödülleri" 'nin sahipleri belli oldu. Detaylar kamu haber sitesinde.

GÜNDEM 31.05.2016, 17:19 31.05.2016, 17:21
Kızıl Elma Ödülleri Sahipleri Belli Oldu
  5. Dünya Türk Forumu kapsamında bu yıl 3'üncüsü verilecek olan "Kızıl Elma Ödülleri"nin sahipleri belli oldu.

Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi'nden (TASAM) yapılan açıklamaya göre, bu yıl 11 kategoride dağıtılacak "Kızıl Elma Ödülleri" kapsamında "Devlet Ödülü"ne Kırgızistan Devlet Başkanı Almazbek Şarşenoviç Atambayev layık görüldü. 

"Diplomasi Ödülü"nün eski Devlet Bakanı Prof. Dr. Mustafa Said Yazıcıoğlu ile Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) Genel Sekreteri Jandos Asanov'a verildiği belirtilen açıklamada, "İş Ödülü"nü ise Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun kazandığı kaydedildi.

"Bilim Ödülü"nün ise Nobel ödüllü bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın yanı sıra TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saleh Sultansoy ile Kazakistan Devlet Tarih Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Bürkit Ayagan'a takdim edileceği ifade edildi.

Ödül verilecek olan diğer kategori ve sahipleri ise şu şekilde: 

"-Kültür Ödülü: Türk Musikisini Araştırma ve Tanıtma Grubu Kurucusu Dr. Rahmi Oruç Güvenç ve yazar Nedim Gürsel

-Sanat Ödülü: 29 Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhittin Serin

- Teknoloji Ödülü: Uzay ve Havacılık Sanayi A.Ş

- Strateji Ödülü: Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş

- Spor Ödülü: Kazak Güreşi Geliştirme Kamu Fonu Mütevelli Heyeti Başkanı Arman Shurayev ve Dünya Tekvando Şampiyonu Mevlüt Pekcan

- Kamu Diplomasisi Ödülü: Dünya Türk İş Konseyi."

Ödüller, 2 Haziran'da düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.

Törende Nogay Türkü, halk müziği sanatçısı ve ozanı Arslanbek Sultanbekov konseri ve Kazakistan Hanum Ajansı'nın sunacağı bir defile gerçekleştirilecek.
Yorumlar (0)