Kızılay Kart Başvuruları Başladı (Kimler Alabilir?)

Türkiye'de yaşayan sığınmacılar için Kızılay Kart başvuruları başladı. Bu kartlara sığınmacılar için yardım yüklenecek. Kızılay Karta dair diğer detaylar haberimizde...

GÜNDEM 28.11.2016, 13:08 28.11.2016, 13:13
Kızılay Kart Başvuruları Başladı (Kimler Alabilir?)
Avrupa Birliği'nin (AB) mali kaynağını sağladığı, Türkiye'de yaşayan bir milyon sığınmacı için dağıtılacak "Kızılay Kart" için başvurular bugün başladı.

AB İnsani Yardım Komisyonunun 348 milyon avro maddi kaynak sağladığı ve Türk Kızılayı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı iş birliğinde yürütülen "Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardım Programı" kapsamında, kamplar dışında bulunan Suriye vatandaşı ve İl Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne kayıtlı diğer sığınmacılara her ay kişi başı yüzer lira nakdi yardım yapılacak.

AB İnsani Yardım Yetkilisi Sara McHattie, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, programın önceliğinin Türkiye'de yaşayan bir milyon sığınmacıya ulaşmak olduğunu vurguladı ve kartlara yüklenen nakdi yardımın her türlü ihtiyacı karşılamada kullanılabileceğini söyledi.

McHattie, Avrupa Parlamentosunun (AP), Türkiye'nin AB ile sürdürdüğü üyelik müzakerelerinin geçici bir süreliğine dondurulması yönündeki tavsiye kararının ve aralık ayından yapılacak dışişleri bakanları toplantısı sonucunun söz konusu yardım programını etkileyip etkilemeyeceğinin sorulması üzerine, "Avrupa Birliği İnsani Yardımı bu konulardan bağımsızdır ve biz Türk hükümetine bağlı kuruluşlarla harika bir iş birliği içerisindeyiz. Kontratı çoktan imzalanmış ve devam eden projeler var. Söz konusu projeleri durdurmak için herhangi bir sebep yok." dedi.

Türk Kızılayı Göç ve Mülteci Hizmetleri Müdürü Bayram Selvi de başvuruların program ortaklarından olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı 970 merkezdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla alınacağını kaydetti.

Selvi, başvuru sonucunda belirlenen kişilerin Halk Bank şubeleri aracılığıyla kartlarını teslim alabileceğini dile getirdi.

Program kapsamında yapılacak yardımlarda engelliler, yaşlılar ve eşini kaybeden kadınlara öncelik sağlanacak.

Başvuruları kabul edilen sığınmacıların kartlarının, Ocak 2017'den itibaren dağıtılması planlanıyor.

Kamupersoneli.net| AA
Yorumlar (131)
İlyas 10 ay önce
Ahıska türküyüm iki senedir bursada yaşıyorum hiç bi yerden yardım almadım ihtiyacım olmadığı için amma şimdi çox ihtiyacım var yardıma para veya yiyecek kimi yardımlara iki kızım var hanım çalışmıyor kirada oturuyorum böyük kızım okula gidiyor
Bana da yardımcı olurmusunuz lütfen
Zeynep 8 ay önce
2 çocuğum var evim kira çocuklarıma bez bile alamıyorum erzak yardımı istiyorum çok zor durumdayım
Derya 1 yıl önce
Yardım etmeniZ için suriyeli mi olmak lazım
Ahmet 2 yıl önce
Bir evde 4kişi çalışıyor ona kart veriyorsunuz Bana ben tek çalışıyorum Bana kart vermiyorsunuz 7 kişiyiz
Fahri Özgün 2 yıl önce
140 engelli raporum var maddi manevi yardımım yok oğlum askerde geçinemiyoruz pisikolojik sorunlarımdan dolayı çalışamıyorum çok mağdur vede perişanım Allah rızası için
Aysegul bulut 1 yıl önce
Ben esimden ayrildim 6 tane cocum var ikisi engeli yardim almak istiyom bana acil yardim bekliyom
Kezban 2 yıl önce
Yardim istiyorum giyim yiyecek istiyorum
Hilâl 1 yıl önce
Giyicek yicem istiyorum
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın