Konya'da Hamile Kadının Bebeğinin Tuvalete Düştüğü İddiası !

Konya'da duyanların kanının donduğu olayda, 33 haftalık hamile olan kadının tuvalette olduğu esnada gerçekleşen doğum ile bebeğini tuvalete düşürdüğü iddia edildi.

GÜNDEM 01.10.2017, 13:14 01.10.2017, 13:44
Konya'da Hamile Kadının Bebeğinin Tuvalete Düştüğü İddiası !

Konya'nın Selçuklu İlçesi'ne bağlı Beyhekim Mahallesi'nde meydana gelen olayda edinilen bilgiler ışığında, 5 yıl önce hamile kalan ve bebeğini kaybeden L.K. (36), 5 yıl sonra tekrar hamile kalıp anne olmaya karar veriyor.

5 Yılda 2 Bebek Kaybeden Kadın Üzüntülü...

33 haftalık hamile olan L.K geçtiğimiz gün öğlen saatlerinde tuvalet ihtiyacını giderdiği sırada bir anda duğumu gerçekleşiyor. Hamile kadın bebeğin doğduğunu ve tuvaşete düştüğünü görünce hemen yakınlardan yardım istiyor.

Olay yerine kadının yakınları hemen 112 Acil Sağlık Servisini çağıryor. Olayın gerçekleştiği eve gelen sağlık ekipleri yaptıkları kontroller sonrasındai tuvalete düşen bebeğin hayatını kaybettiğini görüyorlar.

Doğumu gerçekleşen kadın ise acil olarak ambulans ile Dr. Ali Kemal Belviranlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alınıyor. 5 yılda 2 bebek kaybeden L.K. büyük üzüntü yaşıyor.

Soruşturma Başlatıldı...

Gerçekleşen ve duyanların kanının donduğu olay sonrasında polis ekipleri eve giderek incelemeler yapıyor. Polis ekiğlerinin incelemelerinin ardından bebek bir bez parçasına sarılarak olay yerinden çıkartılıyor ve cenaze aracına alınıyor. Ölen bebeğin cesedi otopsi yapılması için Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürülüyor. Gerçekleşen korkunç olay ile ilgili soruşturma başlatılıyor.

Kriminal Olup Olmaması Önemli

Meydana gelen olayı değerlendiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Naim Ünsal şu açıklamayı yapıyor;

"Bu tarz vakalarda en önemli şey vakanın adli veya kriminal olup olmaması çok önemlidir. Bu tarz doğumlardaki en önemli şey çocuğun canlı doğup doğmaması adli muayenede anlaşılır en önemli şey bu bazen kriminal olaylarda olabilir"

Hamile Kadınların Tuvalete Gitmeleri Sakıncalı !

Dr. Naim Ünsal bu tür vakalarlar karşılaşıldığını ve bu konuda dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı. Ünsal şu açıklamaları yaptı;

"Yani normalde bir annenin doğum ağrılarının başlaması ile bitişi arasında 10-12 saatlik bir süre olur ve hastaların yüzde 99’u sağlık kurumuna ulaşır. 

Nadiren ben de asistanlık dönemimden hatırlıyorum, araç içinde doğum yapan ve hastane kapılarında doğum yapan hastaları. Tabi o çocuklar canlı doğardı. Bu tuvalette doğum ile ilgili bir şey söyleyeyim. Esasında bazen hekim olarak rastlıyoruz. Sağlık kurumlarında biz şunu yaparız; anne tuvaletim geldi dediği zaman hissettiği tuvalet hissi değil esasında. Doğum kanalına girmiş çocuğun basısından anne tuvaleti gelmiş gibi hissediyor.

Bu da özellikle beşinci aydan sonra gebe annelerin özellikle kendilerine ve yakınlarına şunu söylemek isterim. Eğer öyle beklenmedik ani bir refleks gibi bir tuvalet ihtiyacı hissettikleri zaman tuvalete gitmesinler.

O tarz ani bir tuvalet ihtiyacı söyledikleri zaman mutlaka sağlık kuruluşlarına gelsinler. Biz de hastaları doğumhanelerde takip ederken, tecrübelerimizden biliyoruz, hasta 'benim tuvaletim geldi' der, 'tuvalete gitmek istiyorum' der. Biz izin vermeyiz. Çünkü muayene ettiğimiz zaman hastanın tuvaleti zannettiği şey bebeği olmuş olur çoğu zaman ve bebek doğduğunda bir tuvalet ihtiyacı olmadığı anlaşılır"

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)