Korkutan açıklama! Vaka sayıları 3 - 4 kat daha fazla! Büyük dalga kapıda!

Korkutan açıklama! Vaka sayıları 3 - 4 kat daha fazla! Büyük dalga kapıda!

Koronavirüs salgını sebebiyle her geçen gün yapılan açıklamalar artıyor. Vaka sayılarını azalmak ve günlük vaka sayısı son dönemde en çok konuşulan konular arasında yerini aldı. Konuyla ilgili İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek korkutan bir açıklama yaptı. Teşhis konulan vaka sayısının günlük aka sayısından 3 - 4 kat daha fazla olduğunu düşündüğün belirten Tükek, Eylül ayında büyük dalga beklediklerini ifade etti.

Çin'de ortaya çıkan ve hızlı bir şekilde dünyaya yayılan koronavirüs salgını, ülkemizi de alt üst etmiş durumda. Salgına ilişkin her geçen gün yapılan açıklamalar tedirgin etmeye devam ediyor. Konuyla ilgili son olarak konuşan Prof. Dr. Tükek, ifadesinde, "Durum daha vahim olabilir. Eylül ayında büyük dalga bekliyoruz" dedi.

3 - 4 KATI FAZLA OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM

Vaka sayılarını son dönemde her geçne gün artmaya devam ettiğini belirten Tükek ifadesinde şunları kaydetti:

"PCR testlerinin duyarlılığının yüksek olmadığını, yanlış çıkabildiğini de hesaba katarsak günlük vaka sayılarının en az teşhis konulan vakalardan 3-4 katı fazla olduğunu düşünüyorum. Şimdi köylerden, yazlık yerlerden dönüşler başladı, okullar da açılacak! Uzaktan eğitimin yapılmadığı üniversiteler var. Binlerce öğrenci yer değiştirecek. Onların barınma sorunları olacak. Yurtlar dolarsa bulaş ihtimali artacak. Bu iş maalesef zincirleme"

Tükek, "Artık bir şey yapmamız lazım" diyerek, vatandaşları tedbirlere uymaya harfiyen davet ederek, "Hele ki İstanbul için durum daha vahim olabilir. Büyük dalga yaklaşıyor. Şehir kalabalık. Halkın bir kısmı bilinçsiz. Sağlıkçılar yorgun" dedi.

Korkutan açıklama! Vaka sayıları 3 - 4 kat daha fazla! Büyük dalga kapıda!

TOPYEKÜN SEFERBERLİK LAZIM

Topyekün seferlik lazım olduğunun altını çizen Tükek, sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

"Topyekün bir seferberlik olması lazım. Kalabalık aktiviteler mümkün mertebe yapılmamalı. Kuralımız hep 'hareketliliği en aza indirmek' olmalı. Çok uzadı elbette farkındayız ama aşı bulunana kadar kendimizi korumanın tek yolu önlem almak"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler