banner731

Korkutan Senaryo Açıklandı: 7.2, 7.4 ve 7.5 Şiddetinde Deprem Bekleniyor

Boğaziçi Üniversitesi, İTÜ ve Ankara Üniversitesi’nden bilim insanları İstanbul ve çevresinde tarih boyunca yaşanmış önemli depremleri inceledi ve son 1500 yılın önemli deprem verileri araştırıldı. Yapılan araştırmalar kapsamında 7.2, 7.4 ve 7.5 şiddetinde deprem beklendiği ifade edildi.

GÜNDEM 17.07.2019, 12:25
Korkutan Senaryo Açıklandı: 7.2, 7.4 ve 7.5 Şiddetinde Deprem Bekleniyor

Bir makalede araştırmacılar son 1500 yılın deprem verilerini inceleyerek İstanbul ve çevresinde beklenen olası depremin büyüklüğüne dair senaryolar hazırladı.

Bu makalede Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Jeodezi Anabilim Dalı öğretim üyeleri Doç.Dr. Fatih Bulut, Doç. Dr. Aslı Doğru, İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cenk Yaltırak ve Ankara Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Bahadır Aktuğ yazarlar arasında yer alıyor. 

Tarihsel ve günümüz verileri ışığında hazırlanan araştırma kapsamında Marmara Bölgesinde Kuzey Anadolu Fay’nın geçtiği segmentlerin yer aldığı Batı (Tekirdağ havzası), Merkez(Kumburgaz havzası) ve Doğu (Çınarcık Havzası) olmak üzere bölgenin tarih boyunca meydana gelen depremler incelendi. 

DEPREMLER BEKLENİYOR

1766’da iki ve 1509’da bir olmak üzere 7.2, 7.4 ve 7.5 büyüklüklerinde depremlerin yaşandığı bu üç bölgede gelecekte potansiyel olarak yaşanabilecek deprem büyüklüğüne dair senaryolar yazıldı.

Doç. Dr. Bulut depremler hakkında 1766 ve 1509 kırıklarının günümüzde 7.2, 7.4 ve 7.5 büyüklüğünde depremler üretme potansiyeline sahip olduğunun altını çizdi. Bunun yanı sıra Do. Dr. Bulut 7.2, 7.4 ve 7.5 büyüklüğünde depremler olabileceğini ifade etti.

Doç. Dr. Bulut'un açıklamaları ise şöyle oldu:

"Son 1500 yıllık zaman dilimini yedi zaman aralığına ayırınca görülüyor ki her bir küme en az dört en fazla altı depremi kapsıyor. Şu an biz 7. zaman aralığını henüz tamamlamadık ve yakın tarihlerde bu kapsamda sadece iki deprem yaşadık. Dolayısıyla 7. zaman aralığını tamamlamak için istatistiki olarak en az iki en fazla dört deprem daha yaşayacağımız görülüyor."

Yorumlar (0)