Koronavirüs ve kene bitmeden şimdi de etçil ve otçul çekirgeler! O ilimizde görülmeye başladı!

Koronavirüs ve kene bitmeden şimdi de etçil ve otçul çekirgeler! O ilimizde görülmeye başladı!

Tüm Türkiye koronavirüs salgınıyla mücadele ediyor. Bir yandan da havaların ısınmasıyla birlikte keneler ortaya çıktı. Şimdi de Hakkari bölgesinde sıcakların etkisi ile ortaya çıkan etçil ve otçul çekirgeler, bölgedeki vatandaşları tedirgin etmeye başladı. Bölgeye ciddi zararlar veren çekirgeler hakkında Prof. Dr. Ali Satar, önemli açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Ali Satar, bölgeye ciddi zarar veren etçil ve otçul çekirgeler için ilaçla mücadele etmenin tek başına yeterli olmayacağının altını çizdi. Çekirgelerin hem etçil hem de otçul olması çekirgelerin verdiği zararı arttırıyor.

DOĞAL DÜŞMANLAR ÇOĞALTILMALI

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, bölgedeki çekirgelerden kurtulmak için, çekirgelerin doğal düşmanlarının çoğaltılması gerektiğini ifade etti. Biyolojik mücadele için ilaçlamanın tek başına yeterli olmayacağı açıklandı.

YAYGIN BİR ÇEKİRGE TÜRÜ

Hakkari bölgesinde görülen bu çekirge türünün asıl adının Uvarovistia Satunini türünden olduğu belirterek, yapmış olduğu açıklamasında şu ifadeyi kaydetti:

"Bizim ülkemizde de sıkça baş ağrıtan ve göç etmeyen bir tür. Bu hem etçil hem de otçul bir tür. Yağışlar fazla olduğu zaman bunların yumurtaları daha hızlı açılabiliyor. Çok fazla yavru ortaya çıkıyor ve sürü oluşuyor. Önlerine gelen her şeyi yiyorlar. Etçil ve otçul olan bu tür tarım ürünlerine ciddi zarar veriyor. Bu tür daha öncede aynı bölgede çok büyük zararlara sebep olmuştu. Bu nedenle aşırı ilaçlama yapılmıştı. Görüyoruz ki ilaç tek başına yeterli değil. Biyolojik mücadelenin de gerekli olduğunu her zaman söylüyoruz. Mutlaka bunların doğal düşmanlarının da bir şekilde çoğaltılması lazım"

Koronavirüs ve kene bitmeden şimdi de etçil ve otçul çekirgeler! O ilimizde görülmeye başladı!

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler