Kritik yasalar için "uzlaşı stratejisi" 1 EKİM'de TBMM'de!

Kritik yasalar için "uzlaşı stratejisi" 1 EKİM'de TBMM'de!

31 Mart ve 24 Haziran Seçim sonuçları analizlerinde seçmenin "uzlaşı" isteği tüm partilerce görülmüştü. Seçmenin "kutuplaşma ayrışma değil uzlaşma istiyorum " talebine AK Parti kayıtsız kalmadı. AK Parti'nin, bu doğrultuda 1 Ekim’de açılacak olan Meclis çalışmalarında muhalefetle diyaloğa ağırlık vermesi bekleniyor. Bu yönde Ankara kulisleri birinci iyi niyet adımının yargı paketi için atılacağını savunuyor. Yargı Paketi'nin içinde neler var? 1 Ekim'de af çıkacak mı? 30 ma

Ankara kulislerinde dillenen  bilgilere göre, AK Parti  özellikle toplumda destekleyenler kadar tepki gösterenlerin de olacağı yasal düzenlemeler konusunda ittifak ortağı MHP’nin yanısıra, diğer siyasi parti gruplarının da desteğini almaya çalışacak. AK Parti, yeni yasama yılında hayata geçirmeyi düşündüğü kritik düzenlemeler için muhalefetle uzlaşı stratejisi izleyecek.  

Yargı  Paketi'nde 30 madde var

AK Parti, Yargı Reformu Stratejisi hedefleri doğrultusunda, düşünce ve ifade özgürlüğünü güvence altına almayı hedefleyen, tutuklamada keyfiliği önlemeyi ve süreyi sınırlamayı öngören değişiklikler içerdiği belirtilen 1. yargı paketini önümüzdeki günlerde muhalefet partileri nezdinde “görücüye” çıkaracak.

Kritik yasalar için "uzlaşı stratejisi" 1 EKİM'de TBMM'de!

AK Parti grup yönetimi, yaklaşık 30 maddenin yer alacağı öne sürülen 1. paket için muhalefet partilerinin kapısını çalmadan önce dün hukukçu vekillerle taslak üzerine kendi için çalışmasına başladı. Bir iki gün süreceği ifade edilen bu çalışmanın ardından AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı’nın, muhalefet parti gruplarıyla temasa geçmesi bekleniyor.

‘İnfaz’ pakette yer almayacak

AK Parti muhalefetle uzlaşı arayışı statejisini, uzun süredir üzerinde çalışmaların sürdürüldüğü kritik bazı yasalar için de uygulayacak. Parti kurmaylarının aktardığına göre, MHP’nin ısrarla talep ettiği, kamuoyunda “af düzenlemesi” olarak nitelendirilen infaz sistemiyle ilgili düzenlemeler 1. yargı paketine konulmadı. İnfazla ilgili değişikliklerin ilk etapta ayrı bir yasa teklifi olarak Meclis’e sunulması düşünülürken, kamuoyundaki olası olumsuz yansımalar da dikkate alınarak, bu konuda da muhalefetle iş birliği arayışına girilmesi benimsendi.

Parti kurmayları, “İnfazla ilgili düzenleme ancak partiler arası bir uzlaşma mümkün olursa gündeme gelir” vurgulamasını yaptılar. İnfaz düzenlemesinin yanı sıra hayvan hakları ve nafakayla ilgili yasal düzenlemeler konusunda da muhalefetle dirsek temasında olunacağını ifade ettiler.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
15 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler