Kuzey Irak Referandumunda Oy Verme İşlemi! Kerkük Neden Önemli?

Kuzey Irak referandumunda oy verme işlemi bu sabah saatleri itibariyle başladı. Peki merak edilen Kerkük neden Kuzey Irak için bu kadar önemli bir yere sahip?

GÜNDEM 25.09.2017, 10:37 25.09.2017, 11:07
Kuzey Irak Referandumunda Oy Verme İşlemi! Kerkük Neden Önemli?

Son günlerde gündemin en önemli konularından biri olan, geçtiğimiz günlerde TBMM'nin olağan toplantı yaptığı Kuzey Irak referandumu oy verme işlemi bu saat saatleri itibariyle başladı.

Pusulada 4 Farklı Dil

Kuzey Irak'ta gerçekleştirilen referandum sonuçlarının 72 saat içerisinde açıklanması tahmin ediliyor. Oy pusulalarında 4 farklı dilin yer aldığı bu dillerin Türkçe, Kürtçe, Arapça ve Suryaniye olduğu açıklandı. Referandumda 5.2 milyon seçmenin oy kullanması bekleniyor.

Kerkük Konumu Hakkında Bilgi

Kuzey Irak'ta şuan devam eden referandum için Kerkük'ün çok önemli bir yerde olduğu biliniyor. Kerkük'ün kritik öneme sahip olmasının nedenlerini siz ziyaretçilerimiz ile paylaşıyoruz...

Kerkük'ün nerede olduğu sorusu çoğu kişi tarafından merak edilen bir konun olarak yer alıyor. Kerkük bilindiği üzere Irak'taki Kerkük şehrinin başkenti olan şehirdir. Kerkük konum olarak Bağdat'ın 236 km kuzeyinde, Musul'un 149 km güneydoğusunda, Erbil'in 83 km güneyinde yer almaktadır.

Kerkük şehrinin büyük çoğunluğunu Türkmen, Kürt ve Arap halkları oluşturuyor.

Kerkük, eski Asur'un başkenti Arrapha bölgesinde yer almaktadır. Arrapha, MÖ 10 ve 11. yüzyıllarda Asurlular döneminde çok büyük bir öneme kavuşmuştur.

Irak referandumunda çok kritik bir nokta olarak görülen Kerkük, stratejik ve coğrafi bakımdan Irak'ta konumu çok önemlidir. Eski dönemlerde 3 imparotorluk için büyük bir savaş alanı olarak biliniyor.

Kerkük, 2010 yılında Irak Kültür Bakanlığı tarafından Irak'ın kültür başkenti olarak seçilmiştir.

Günümüzde Kerkük şehrinde etnik köken olarak ağırlıklı Kürt, Türkmen ve Arap halkları, belirli sayıda da Süryani halk yaşamaktadır.

Kerkük Neden Kritik Bölge?

Kuzey Irak referandumunda en kritik nokta olarak Kerkük bulunuyor.

Türkmen partileri referanduma ilişkin yayımladığı bildiride, Kerkük Bölge Meclisi’nin 29 Ağustos 2017 tarihinde Arap ve Türkmenlerin katılmadığı bir oturumda aldığı ‘referanduma katılma kararı’nın tek taraflı olduğunu, hukuki geçerliliğinin bulunmadığını ve Türkmen partileri tarafından kabul edilmediği belirtildi. Türmenler referandum sonucunu kabul etmeyeceklerini, yok sayacaklarını açıkladılar.

Kerkük bir petrol şehri olarak önem arz ediyor. ABD verilerine göre Kerkük'ün petrol rezervleri 8.7 milyar dolar olarak açıklandı. Uluslararası Enerji Ajansı, Irak'taki petrollerin neredeyse yarısının Kerkük tarafından karşılanıldığını açıkladı.

'Hayır' Çıkarsa İstafa Edeceğim...

Şehrin merkezinde 900 bin kişi yaşıyor ve Türkmen, Arap ve Kürt halkları birlikte yaşıyorlar. Fakat Kürtler bölgenin Kürt şehri olduğunu öne sürüyorlar. Ayrıca Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı (IKBY) Mesut Barzani, Kerkük hakkında 'Kürtlerin Kudüs'ü' tabirini kullanıyor.

IKYB Başkanı Mesut Barzani Kerkük'ten vazgeçmeyeceklerini açıkladığı konuşmasında şu ifadeleri de kullandı;

“İnşallah gelecek bayram bağımsızlık bayramı olur” diyen Barzani, referandumdan ‘hayır’ çıkması halinde istifa etmek isteğini de açıkladı.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)