Kuzey Irak'ta Referandum Üreticileri Kaygılandırıyor

Mersin Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Münir Şen, Kuzey Irak'ta bağımsızlık referandumu için üretim sektörü olarak kaygılandıklarını açıkladı.

Kuzey Irak'ta Referandum Üreticileri Kaygılandırıyor

MERSİN Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Münir Şen, kapıya dayanan Kuzey Irak'ta bağımsızlık referandumunun, Irak pazarına ambargo olarak yansımasının kendileri için büyük tehdit olduğunu belirterek, sektör olarak kaygılandıklarını söyledi.

YETİŞTİRİLEN ÜRÜNLER ÇÖPE DÖKÜLECEK

Rusya krizinin ardından Irak pazarında yaşanacak bir sorun halinde, bölgede yetiştirilen ürünlerin yüzde 70'nin çöpe döküleceğini belirten Dernek Başkanı Münir Şen, "Referandum kapıya dayandı. Umut ediyoruz ki referandum olmaz, ertelenir ya da olursa bir ambargo olayı yaşanmaz. Kapılar kapanırsa gerçekten tarım sektörü biter. Zaten Rusya ile yaşadığımız sıkıntı ortada. Rusya'nın bizden artık domates almayacağını 7'den 70'e herkes kabul etmiş durumda. Şu an ki en büyük pazarımız Irak. Irak'ı da kaybedersek üretici ve komisyoncuları sıkıntılı günler bekliyor. Cumhurbaşkanımızın açıklamalarına göre istemediğimiz bir referandum. 'Evet' çıkması durumunda ilişkilerimizin askıya alınacağı görünüyor. Biz de sektör olarak neticede Irak'a bağımlıyız. Bu durum da açıkçası bizi kaygılandırıyor" dedi.

ÜRETİCİLER DİKEN ÜSTÜNDE

Üreticilerinin diken üzerinde olduğunu vurgulayan Şen, "Ürettiğimiz ürünü satamadıktan sonra ne yapacağız. Irak'a ciddi anlamda ihracat yapıyoruz ve hala fiyatlar bu seviyelerde. Maliyetin altında ürün satıyoruz. Irak pazarı da kapanırsa ürünlerimizi artık çöpe dökeceğiz. Bunun ötesi yok. Bunun altından kalkmamız mümkün değil" diye konuştu.

KAMUPERSONELİ.NET - DHA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2017, 12:03
YORUM EKLE