KYK Borçları Silinecek Mi? İYİ Parti'den KYK Borçlarının Silinmesine Yönelik Soru Önergesi

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Şenol Sunat tarafından TBMM'de KYK borçlarının silinmesine yönelik olarak soru önergesi verildi.. Soru önergesinin Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun yanıtlaması talep edildi. Kyk borçları silinecek mi?

GÜNDEM 18.06.2019, 21:11
KYK Borçları Silinecek Mi? İYİ Parti'den KYK Borçlarının Silinmesine Yönelik Soru Önergesi

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Şenol Sunat, milyonlarca öğrenciyi ve üniversite mezununu ilgilendiren KYK borçları ile ilgili TBMM’ye bir soru önergesi verdi.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun yanıtlaması için verilen soru önergesinde şu ifadeler yer aldı.

Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu tarafından yükseköğrenim öğrencilerine sağlanan geri ödemeli kredilerin tahsilinde bazı mağduriyetler yaşanmaktadır. Bilindiği üzere öğrencilerimiz mezun olduktan sonra işe başlamaları halinde kredi borçları maaşlarından kesilmekte, 2 yıl sonra işe girememeleri halinde ise kredi borçlarına faiz uygulanmaktadır.

Bugün ülkemizdeki gerçek işsizlik oranı yüzde 20’lerdedir. Üniversite mezunları yıllarca iş bulamamakta ve aldıkları krediler yıllar itibariyle katlanmaktadır.

Kısaca devletimiz tahsilli gençlerimize yaratamadığı gibi bir de borçlarını artırarak hayatlarını daha da zorlaştırmaktadır.

İş bulamayan üniveersite mezunu öğrencilerimizin kredi borcuna ilave dilen faiz uygulamasından bir an önce vazgeçilmesi ve mevcut borçların ödenmesi süreçlerinde kolaylık sağlanması önem arz etmektedir.

Bu çerçevede:

Mezun olduktan sonra iki yıl boyunca işe giremeyen ve borçlarına faiz uygulanan öğrencilerimizin sayısı kaçtır?

Bahse konu öğrencilerin toplam borçları ne kadardır?Mezun öğrencilerin borçlarının hafifletilmesi yönünde herhangi bir çalışma yürütülmekte midir? 

Yorumlar (56)
Elif 3 ay önce
Okuyoruz borçla harçla mezun olduk garsonluk dahı olsa çalışırım modundan bulaşık yıkamaya razıyım iş olsun diyorsun ama iş yok ve bu durum birde kyk borçlarını hatırlatır söyler misiniz binlerce verginin affedilmesi kolay iken bizim kyk borçlarımız silinemiyor sonra atanamayan gençler intaar eder o borç silinir siz silmeyen yetkililerde vicdanınızla baş başa kalırsınız tabi umursarsanız...
Nur 3 ay önce
Üniversiteden mezun olalı 2 yıl oldu ve önümüzdeki ay ödemeler başlıyor ve ben iş bulamadım. Ertelemeyi talep ettim ve 17 bin olan borc 21 bin oldu. 4 lira koydular üzerine. 1 yıllık erteleme de. Bunu insanlığın neresine sığdırıyorsunuz? Zulüm bu. Vicdansızlık. FesubhanAllah!
Mert 3 ay önce
Ödemeler Başlamadan bile faiz getirdiler 800 lira boşa ödemeyez
İdris 3 ay önce
Suriyelilere Yedirdiğiniz Parayı Kendi Milletinizin Öğrencilerine Verseydiniz Bu Kadar Konuşulmazdı Bu Konular Bizim Devlet Başındaki İnsanlar Kendilerinden Başkalarını Düşünmezler..!
Ferhat 3 ay önce
Normal şartlarda hayatını zor durumda kurabilen bir birey okulu bitirdikten sonra bu şartlarda nasıl krediyi ödeyebilir ki akıl var mantık var
Deniz 3 ay önce
Bence önce bu kredi borçlarını bizden alacaklarına Suriyelilere hakkımızı rızkımızı vermesinlerde bizde değerini bilelim bı Suriyeli kadar da değerimizde yoksa bu ülkenin vatandaşıyım lafınının arkası biraz boş oluyor kusura bakmayın da.
Deniz 3 ay önce
Bence önce bu kredi borçlarını bizden alacaklarına Suriyelilere hakkımızı rızkımızı vermesinler
Arda 3 ay önce
Ben krediyi gelecekte iş sahibi olup olmayacağımı kestiremediğim için, ihtiyacım da olduğu halde almadım. Borçlar silinirse bana haksızlık olur. Borçlu arkadalar için ise faiz uygulanmasa ve erteleme hakkı genişletilse uygun olucaktır.
Berke 3 ay önce
Sacma sapan konuşmayın akıl var mantik var madem öyle kredi verdiği herkesi çalıştirsin alsin calistirmiyorda zaten para olsa kimse kredi almazdi bir iki salak cikmis sacma sapan konusmayin yok ben almadim haksizlik olurmus insan olamazsin sen ..
Berna 3 ay önce
Babam olmadığı halde bana kredi çıktı. Babası olanlara durumu iyi olanlara ise burs çıktı adalet bunun neresinde? İş yok güç yok 9.600tl borç var faiz koyuyorlar ertelesen. Bazı arkadaşlar keyfine harcadı demiş okurken ne yiyip ne içicez nerde yatıp uyucaz yurtlar apartlar 450 500 tldi benim zamanımda verdiği kredi ise 400 ona rağmen zor yetiyordu. İnşall biran önce bi düzenleme gelir yada silerler borçla yaşamak istemiyorum.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın