KYK Borçları Silinecek Mi? KYK Borçları Seçim Öncesinde Gündeme Gelecek Mi?

TBMM'ye mezun öğrencilerin KYK borcunun silinmesine yönelik teklif sunuldu. Binlerce öğrenci ve mezun tarafından KYK Borçları Silinecek Mi? sorusu soruluyor. İşte detaylar...

GÜNDEM 28.12.2018, 21:53
KYK Borçları Silinecek Mi? KYK Borçları Seçim Öncesinde Gündeme Gelecek Mi?

Öğrenim kredisi koşulsuz şartsız başvuru yapan herkese veriliyor ve öğrencilerin öğrenim kredileri bazen kişi mezun olduktan, işe girdikten sonra dahi bitmemiş olabiliyor.

Normal 4 yıllık bir üniversiteden mezun olmuş kişiler dahi yaklaşık olarak 25 - 30 bin civarında kredi kullanmış, işe başladıklarında bu kredileri ödemek durumunda kalıyorlar. 

Milyonlarca kişinin şu anda KYK kredi borcu bulunuyor ve hala bazı kişiler bu borçlarının ilk taksitlerine bile başlayabilmiş değiller.

Konuya yönelik meclise sunulan kanun teklifinde CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, KYK borçlarının silinmesi gerektiğini, bu ödemelerin ciddi problemler yaşattığını aktarmış durumda.

Meclise sunulan bu kanun teklifi sonrasında, eğer TBMM tarafından diğer vekillerin de katılımıyla süreç onanırsa, milyonlarca kişinin KYK borçları silinecek.

Bu düzenlemeyle beraber, KYK borçları nedeniyle ekonomik problemler yaşayan vatandaşların ve yeni mezunların da önleri açılmış olacak.

Yorumlar (3)
Ferhat 11 ay önce
Hadi inşAllah seçim öncesi böyle bir karar bekliyoruz
Bir anne 11 ay önce
İki çocuğum var ikisindedevlete borcu varBusilinirse hatim indirecem
Mustafa 10 ay önce
i̇nşAllah silinir kyk ye borç ödeyeceğimize o paraya kendimize birikim yapabiliriz