KYK'dan Kredi Alan Öğrenciler Dikkat ! KYK Kredi Borçları Silinecek Mi? İşte Tüm Detaylar

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünden kredi alan öğrencilerin borçlarının silinmesi için bir kanun teklifi verilmişti. Peki verilen kanun teklifi kapsamında yeni gelişmeler meydana geldi mi? Öğrencilerin kredi borçları silinecek mi? Detaylar haberimizde...

KYK'dan Kredi Alan Öğrenciler Dikkat ! KYK Kredi Borçları Silinecek Mi? İşte Tüm Detaylar

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisine bir kanun teklifi verildi. Verilen kanun teklifinde KYK'dan kredi alan öğrencilerin kredi borçlarının silinmesi istendi.

Verilen ''351 Sayılı Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi''nin detaylarını kamupersoneli.net olarak okuyucularımızla paylaşıyoruz.

KANUN TEKLİFİNİN DETAYLARI 

TBMM'ye sunulan kanun teklifinin genel gerekçesinde, KYK öğrenim kredisi alımlarına ve geri ödemelerine dair genel bilgiler verilerek ödemelerin 2 yıl içinde başladığı ve ödenmediğinde ise faizle yükseldiği bildirildi. İşsizlik oranına vurgu yapılan kanun teklifinde özellikle üniversite mezunu işsizlerin sayısına dikkat çekildi. Bu kapsamda iş bulanlarında asgari ücretle işe başladığının ifade edildiği kanun gerekçesinde insanların temel ihtiyaçlarını zor karşıladıkları ifade edildi. Günümüz ekonomi koşullarına dair de detayların aktarıldığı gerekçede tüm bu nedenlerden dolayı öğrenim kredi borçlarının silinmesi talep edildi. 

GELİŞME MEYDANA GELDİ Mİ?

Söz konusu kanun teklifi kapsamında kredi borçlarının silinip silinmeyeceği öğrenciler tarafından araştırılıyor. Öğrenciler bu kanun teklifinin yürürlüğe girip girmeyeceğini de öğrenmek istiyorlar. 

CHP Milletvekili Mahmut Tanal tarafından bu konu hakkında verilen kanun teklifi hakkında henüz net bir açıklama yapılmadı. KYK kredi borçlarının silinmesine ilişkin verilen kanun teklifi hakkında detaylar belli olduğunda veya bir açıklama yapıldığında okuyucularımızı sitemiz ve mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz. 

Bir gelişme olduğunda anlık bildirim almak için uygulamamızı indirin:

Peki size göre KYK kredi borçlar silinmeli midir? Bazı adaylar tarafından mevcut durumda kredi alan öğrencilerin de borçlarının silinmesi talep ediliyor. Haklı bir talep midir? Sayfanın alt kısmından yorum yaparak görüşlerinizi belirtebilirsiniz. 

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2019, 21:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hülya
Hülya - 6 ay Önce

Kesinlike silinmeli o kadar okul okuduktan sonra üstüne atanamayip bizden bu borcu odemeleri nasıl beklenebilir zaten herles ihtiyaç sahibi olduğu için bu bursa başvuru yapiyo dolayisiyla atanamadan da bu borcu odemek imkansız gibi birsey silinmezse de canimizi tirnagimiza takinip bir şekilde ödemek zorunda kalacaz

Halim
Halim - 6 ay Önce

Her zaman hayatta 1 sıfır eksikle başlıyoruz. 27 yaşındayım okul bitirdim. Ve elimde hiçbir şey yok. Benim gibi binlerce kişi var. borçlar silinmeli... kalem tutan ellerimiz, inşaatta kürek tutamaz bu saatten sonra yazık..

Büşra
Büşra - 7 ay Önce

Bence gerekli. Suriyelilere karşılıksız burs verilirken biz geri ödemeli kredi alıyoruz bu ne kadar adaletli

Yasin
Yasin - 7 ay Önce

Yok canım garibanın borçları silinmez ama işveren zenginlerin tüm borcu silinir

Cemal
Cemal - 6 ay Önce

Odeyenlerinkide geri odenmeli o zaman ben zorluk cektik geri odedik

Hakan;
Hakan; - 6 ay Önce

Ataması ve bir iş sahibi olamayan işsiz mezunların ki silinmeli diyorum.

Mrt
Mrt - 6 ay Önce

Kesinlikle silinmeli

Burak Kadir Durak
Burak Kadir Durak - 7 ay Önce

Bir öğrenci olarak kyk kredisi bazı öğrencilerden silinmeli. Mesela Adamın ailesinin aylık geliri 10.000 tl ve kredi alıyor. Şimdi kredi silinmesi saçma olur bırakın ödesin.