banner731

KYK Yurt yedek başvuruları ne zaman başlayacak? KYK Yurt Tahhütname nasıl onaylanır?

Üniversiteli öğrencilerin şu sıralar en çok merak ettiği sorular arasında "KYK yurt yedek yerleştirme ne zaman başlıyor? " sorusu yer alıyor. Zira KYK yurt kayıt işlemleri dün sona erdi. Kayıt yaptırmayan öğrenci adaylarından kalan yerler için yedek kayıtlar alınacak. İşte merak edilen sorular ve cevapları..

GÜNDEM 04.09.2019, 15:25
KYK Yurt yedek başvuruları ne zaman başlayacak? KYK Yurt Tahhütname nasıl onaylanır?

KYK yurt kayıt dönemi dün sona erdi. Ardından üniversiteli gençler  e-Devlet şifresi ile turkiye.gov.tr adresi üzerinden YURT KAYIT İŞLEMLERİ linkinden taahhütname onayı yaparak yurt kayıt işlemlerini tamamladılar. Asıl kayıt döneminin sona ermesinden sonra  gözler KYK yurt yedek kayıtlarına çevrildi. Kendilerine yedek yurt çıkan öğrenciler "KYK yurt yedek yerleştirme ne zaman başlıyor? KYK yurt yedek sonuçları 2019 nasıl öğrenilir?" sorularına yanıt aramaya başladı. 

KYK Yurt yedek başvuruları ne zaman başlayacak?

KYK ilk üç yedek yerleştirme tarihleri açıklandı. İlk yedek yerleştirme 5 Eylül, ikinci yedek yerleştirme 9 Eylül, üçüncü yedek yerleştirme de 12 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek. Yedek yerleştirme işlemleri bu tarihlerden sonra da her pazartesi ve perşembe günleri yapılmaya devam edilecek.

Ek kontenjan ya da özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim kurumuna yerleşen, yatay/dikey geçiş yapan öğrenciler, yurt içi ve yurt dışı değişim programları, lisans tamamlama, lisansüstü öğrenciler ve ülkemize kendi imkânlarıyla gelen uluslararası öğrenciler için yurt başvuruları ilerleyen günlerde alınacak.

KYK ilk üç yedek yerleştirme sonuçları e-devletten sorgulanabilecek.

KYK Yurt Tahhütname nasıl onaylanacak?

Yurt kaydı için öncelikle e-Devlet Kapısına giriş yapılır. “Yurt Kayıt İşlemler” hizmeti sayfası açılır.

1) Kayıt Bilgilendirme

Hizmete ilk girdiğinizde eğer kayıt yapabiliyor durumda iseniz bu kayıt formunu görüntüleyeceksiniz. Öğrenci Bilgileri ve Yurt Bilgilerinizi kontrol ederek Taahhütnameyi okuyup onayladığınızda “Kayıt Yap” düğmesine basarak kayıt işleminizi tamamlayabilirsiniz. Bilgilerinizde eksiklik veya yanlışlık varsa işleme devam etmeyiniz.

2) İşlem Sonucu

Eğer kaydınız başarıyla tamamlanmışsa aşağıdaki ekranı görüntüleyeceksiniz. Artık işleminiz tamamlanmış demektir. Şimdi tarayıcınızı kapatabilir, farklı hizmetlerden faydalanabilir veya farklı web sitelerine gidebilirsiniz.

Yorumlar (3)
Ali 3 ay önce
Yetenek sınavı ile girenlerin yurtlari ve zmn basliyo birisi soyleyebilirmi
Ali 3 ay önce
Yetenek sınavı ile girenlerin yurtlari ve zmn basliyo birisi soyleyebilirmi
Muhlise 3 ay önce
Allah rizasi icin duzgun bir sekilde yalansiz iskur alimi gosterin hep yalan hep yalan yalan devlet erkanlarina sesleniyorum kendi cocuklari acaba bizim gini garibalr listesindemi issis gucsusmu yeter artik imkan verin bizlefe maddiyatsizliktan oglum su an evde piskolojisi bozuk bunun vebalini kimler verecek hakkimi helal etmem bir anne olarak