Maaşlarını Alamayan Maden İşçileri 9 Gündür Açlık Grevinde

Zonguldak'ta maaşları verilmediği için 250 madenci açlık grevine devam ediyor. 9 gündür açlık grevinde olan madencilere bir destekte DİSK'ten geldi. İşte ayrıntılar..

GÜNDEM 28.05.2016, 15:50 28.05.2016, 15:54
Maaşlarını Alamayan Maden İşçileri 9 Gündür Açlık Grevinde
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyeleri, Zonguldak'ta 9 gündür açlık grevi yapan 250 madenciyi desteklemek için Taksim'de toplandı.

Galatasaray Lisesi önünde toplanan grup, "Ölüm Madencilerin Kaderi Değildir, Açlık Grevindeki Madencilerin Yanındayız" yazılı pankart açarak, "Zonguldak işçisi yalnız değildir" sloganları attı.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, burada yaptığı açıklamada, "Kilimli'deki madencilerin 3 aydır ödenmeyen maaşları, iş güvenceleri ve çalışma hakları için aileleriyle, yakınlarıyla, dostlarıyla omuz omuza yerin altında ve üstünde mücadele ediyor." dedi.

İşçilerin aileleri ve yakınlarının maden girişinde beklediğini, yerin altındaki madencilerin ise metan gazı ve kömür tozunun içinde 9 gündür açlık grevine devam ettiğini belirten Çerkezoğlu, 15 işçinin ise hastaneye kaldırıldığını dile getirdi.

Madencilerin taleplerini sahiplendiklerini kaydeden Arzu Çerkezoğlu, verilmeyen ücretlerle tüm haklarının bir an önce ödenmesini, ocakların açılmasını, rödovans sisteminin son bulmasını ve madenlerin taşeron firmalar tarafından değil kamu tarafından işletilmesini istedi.

Basın açıklamasından sonra grup lisenin önünden ayrıldı.

AA
Kamupersoneli.net  | Ankara
Yorumlar (0)