Mahmut Tanal'dan Önemli Teklif: Elektrik Faturalarındaki Dağıtım Bedeli Kaldırılsın

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal çok önemli bir teklif verdi. Mahmut Tanal yaptığı açıklamalarında elektrik faturalarındaki dağıtım bedelinin kaldırılması gerektiğini ifade etti. Tanal Açıklamalarında temel ihtiyaç niteliğinde olan elektrik faturaların olabildiğince hafifletilmesi gerektiğini belirtti.

GÜNDEM 20.02.2019, 14:23 Batuhan
Mahmut Tanal'dan Önemli Teklif: Elektrik Faturalarındaki Dağıtım Bedeli Kaldırılsın

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına bir kanun teklifi verildi. Verilen kanun teklifinde  elektrik abonelerinin üzerinde dağıtım bedelinin tamamen kaldırılması istendi.

Konu ile ilgili olarak verilen kanun teklifi hakkında Mahmut Tanal tarafından bir açıklama yapıldı. Mahmut Tanal yaptığı açıklamalarında "Her elektrik abonesinden tahsil edilen dağıtım bedeli, ödenen enerji tutarının yaklaşık yüzde 38’ine tekabül ediyor ve hiç de azımsanamayacak düzeyde. Üstelik tüketiciler izah edildiği üzere, aldıkları hizmet ile hiçbir ilgisi olmayan hayali kayıpları da sırtlanmaktadırlar. Temel ihtiyaç niteliğinde olan elektrik faturaları olabildiğince hafifletilmelidir" ifadelerine yer verdi. 

KANUN TEKLİFİ VERİLDİ

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut Tanal Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına 6446 Sayılı Elektrik Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi verdi. Teklif ile elektirik faturalarındaki dağıtım bedelinin kaldırılması istendi. Bu konu hakkında Mahmut Tanal'ın açıklamaları şöyle oldu: 

"Dağıtım şirketi gerçek kayıplar, hedef oranların altında kaldığında tüketiciden “hayali yani aslında var olmayan” bir kaybın bedelini fatura ederek tahsil etmektedir. Bu ödeme, hizmet karşılığında yapılmamakta ve sadece tüketiciden tahsil edilerek şirketin malvarlığına eklenmektedir. Üstelik hedef oranların belirlendiği Kurulda tüketiciler temsil edilmediği gibi, Kurulun görevleri arasında tüketici menfaatlerinin gözetilmesi şeklinde bir ilke de yer almamaktadır. Her elektrik abonesinden tahsil edilen dağıtım bedeli, ödenen enerji tutarının yaklaşık %38’ine tekabül etmekle hiç de azımsanamayacak düzeydedir. Üstelik tüketiciler izah edildiği üzere, aldıkları hizmet ile hiçbir ilgisi olmayan hayali kayıpları da sırtlanmaktadırlar. Üstelik 6446 sayılı kanuna getirilen geçici madde 20 düzenlemesi ile tüketicilerin bu konularda dava açma hakları da ellerinden alınmıştır. Bu durum da hukuk devletinin belirlilik ve öngörülebilirlik ilkeleri ile bağdaşmaz. Kanunun geriye yürütülmesi ile yargıya başvurmuş kişilerin davaların düşürülmesine sebep olunmuştur. Adeta yasama ile yargının önü kapatılmıştır. Bu sebeple elektrik abonelerinin üzerinde bir yük olan dağıtım bedelinin tamamen kaldırılması ile kişilerin bu kapsamda haklarını yargı yoluyla aramalarının önü açılarak, 2019 yılında temel ihtiyaç niteliğinde olan elektrik faturalarının olabildiğince hafifletilmesi hedeflenmiştir."

Yorumlar (0)