Malatya'da 49 Askeri Personel Tutuklandı

Darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltında olan 285 askerden 49'u tutuklandı.

GÜNDEM 21.07.2016, 20:27 21.07.2016, 20:30
Malatya'da 49 Askeri Personel Tutuklandı
 Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında Malatya'da hakkında gözaltı kararı verilen biri orgeneral, biri tümgeneral, 3'ü tuğgeneral olmak üzere 285 askeri personelden 49'u tutuklandı. 

Malatya Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, 15 Temmuz saat 23.00 sıralarında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapan FETÖ/PDY terör örgütüne mensup bir grubun, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Hükümetini ve Anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs etmelerinin ardından yapılan çalışmalar kapsamında bu hain plan içerisinde olmayan Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Emniyet Teşkilatı ve en önemlisi aziz milletin tanklara ve her türlü silahlara kendini siper etmesi sonucu gerçekleştirilmek istenilen hain darbe girişiminin devletin kararlı ve cesur tutumuyla 17 Temmuz günü yurt genelinde bastırıldığı hatırlatıldı. 

Cani saldırıların benzerinin kentte de gerçekleştirilmek istendiği aktarılan açıklamaya, şöyle devam edildi:

"Valiliğimiz, emniyet ve jandarma teşkilatımız, TSK bünyesinde ilimizdeki birliklerde yer alan ve bu hain plana iştirak etmeyen vatanperver silahlı kuvvetler mensupları, Büyükşehir Belediyemiz, kaymakamlıklarımız, merkez ilçe belediyelerimiz ve ilçe belediyelerimiz başta olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız ellerindeki imkanlarla (resmi araçlar, otobüsler, iş makineleriyle) gerek tankların, gerekse uçakların hareket etmelerini engelleyerek, tarihinde memleketine düşmanı sokmayan, devletine, milletine ve ay-yıldızlı bayrağına sımsıkı bağlarla sarılan kadirşinas ve kahraman Malatya halkı ile hain darbe girişimine en büyük darbeyi vurarak ülke milli birlik ve bütünlüğümüzün korunması, devletimizin bekası için gereğini yaparak Malatya'mızın şanlı tarihine not düşülmüştür."

Hain darbe girişimine yeltenenler ve FETÖ/PDY Terör Örgütü mensuplarına yönelik bugüne kadar yapılan operasyonlar hakkında bilgi verilen açıklamada, 285 askeri personel hakkında gözaltı kararı uygulandığı aktarıldı.

Gözaltına alınanlardan 7 askeri uçağın kaçırılarak Malatya Erhaç Havalimanı'na indirilmesiyle ilgili 39 askeri personelin gerekli adli işlemler için Kayseri'ye sevk edildiği hatırlatılan açıklamada, Malatya Cumhuriyet Savcılığına intikal ettirilen 246 askeri personelden 2. Ordu Komutanlığı Karargahında görevli içlerinde 1 Orgeneral, 1 Tümgeneral, 3 Tuğgeneral, 7. Ana Jet Üs Komutanlığında görevli 1 Hava Pilot Tuğgeneral ve 6 pilot olmak üzere 49 kişinin çıkarıldıkları mahkemece tutuklandıkları ifade edildi. 

Sanıklardan 7'sinin Cumhuriyet Savcılığınca tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı belirtilen açıklamada, şunları kaydedildi:

"Ayrıca 16 Temmuz günü yakalanarak gözaltına alınan çoğunluğu er rütbesinde bulunan askeri personel haklarında yapılan işlemler neticesinde 113 askeri personel emniyet müdürlüğümüzden, 72 askeri personel ise sevk edildiği Malatya Cumhuriyet Başsavcılığından serbest bırakılmışlardır. Yapılan operasyonlar kapsamında güvenlik güçleri ile girdiği çatışma neticesinde yaralı olarak yakalanan 1 askeri personelin tedavisi devam etmektedir. Ayrıca 1 Kara Pilot Kurmay Albay ile 3 askeri hakim gözaltına alınmıştır."

Kamupersoneli.net / AA
Yorumlar (0)