Maliye Bakanı Ağbal: Bakanlık Olarak İstihdam Yapmak İstiyoruz !

Maliye Bakanı Naci Ağbal emlak konusunda eğitimi olan ve emlak yönetimi almış kişileri istihdam etmek istediklerini ifade etti.

GÜNDEM 15.12.2016, 09:43 15.12.2016, 09:52
Maliye Bakanı Ağbal: Bakanlık Olarak İstihdam Yapmak İstiyoruz !
 Maliye Bakanı Naci Ağbal, vatandaşlar asgari geçim indirimi uygulamasında sağlık kurullarından rapor alsa bile bu raporların ayrıca Maliye Bakanlığındaki merkez kurula geldiğini belirterek, "Maliye Bakanlığı merkezine bu tür konuların gelmesini doğru bulmuyorum. Bunu kaldırmamız gerekiyor." dedi.

TBMM Genel Kurulunda, 2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın maddeleri görüşülüyor.

Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Ağbal, emlak konusunda eğitim sahibi olan, derleme ve emlak yönetimi konularında eğitim görmüş olanları, bakanlık olarak istihdam etmek istediklerini belirtti. Ağbal, bu kişilerin iki yıllık önlisans programında eğitim gördüklerini buna rağmen bakanlıkta çalışabilmeleri için özel gayreti olacağını belirtti. Ağbal, konuyu teknik olarak çalışmakta yarar olduğunu ifade etti.

Naci Ağbal, engellilikleri nedeniyle yetkili sağlık kurullarından rapor alanların, mevzuata uygun olarak emeklilik hakkını elde edeceğini belirtti. İkincil mevzuatta yetkili sağlık kurullarına ilişkin düzenlemelerin yer aldığına işaret eden Ağbal, şöyle devam etti:

"Emeklilikle ilişkili olduğunu düşünmüyorum ama asgari geçim indirimi uygulamasında, vatandaşlarımız sağlık kurullarından rapor alsalar bile Maliye Bakanlığındaki merkez kurula bu raporlar geliyor. Maliye Bakanlığındaki merkez kurulda, uzman doktorlar var, raporların mevzuata uygunluğuna bakıyorlar. Zaman zaman da mevzuatın yanlış uygulanmasından, tetkikin yanlış yapılmasından kaynaklı puan farklılıkları tespit edilip, defterdarlıklara geri gönderilebiliyor. Sağlık Bakanlığıyla yakın bir zamanda görüştüm. Bizim mutlaka bir vatandaşımız hastaneden rapor almışsa, ilaveten başka bir komisyonun tekrar ona bakmaması gerekiyor. Burada yapılması gereken vatandaşın raporlarıyla ilgili doğruluk denetimi yapılacaksa o mahalde yapılması lazım. Maliye Bakanlığı merkezine bu tür konuların gelmesini doğru bulmuyorum. Çok eski yıllardan gelen bir uygulama. Geldiğimiz noktada bunu kaldırmamız gerektiğine inanıyorum."

-"Tarım arazilerinin satışı için 225 bin kişi başvurdu"

Tarım arazilerinin satışına ilişkin olarak şu ana kadar 225 bin kişinin başvuruda bulunduğunu aktaran Ağbal, bunlardan 218 bin kişiye taşınmaz satışı yapılabileceğini tespit ettiklerini söyledi. Ağbal, 34 ilde satış işlemlerinin başladığını belirterek, bugüne kadar 6 bin 600 kişiye toplam 8 bin taşınmazın, yaklaşık 85 milyon lira bedelle satıldığını, bu bedelin de 41,5 milyon lirasının tahsil edildiğini aktardı.

Maliye Bakanı Ağbal, "2B arazilerinde olduğu gibi tarım arazilerinin satışında da tespit edilen rayiç bedelin yüzde 50'si oranında vatandaştan tahsilat yapıyoruz. Hatta peşin ödeme yapması halinde bu rakam yüzde 36'ya kadar da düşebiliyor. Hatta başvuru süresi dolmuş olduğu halde daha sonra yapmış olduğumuz yasal bir düzenlemeyle de bu durumda olan vatandaşlarımıza yeni bir başvuru hakkı daha getirdik. Bu başvuru süresi de 7 Eylül 2017 tarihinde sona erecek." dedi.

Osmangazi Köprüsü'nün, Türkiye için bir vizyon projesi olduğunu ve vatandaşlar için konforlu ve rahat bir seyahat imkanı sağladığını belirten Ağbal, bu projenin toplam maliyetinin çok rantabl ve verimli olacağını dile getirdi.

AK Parti hükümetleri döneminde 2003-2015 yıllarında, 512 bin öğretmen atamasının gerçekleştirildiğini hatırlatan Ağbal, öğretmen atamalarını yapmaya devam edeceklerini kaydetti. Öğretmenlerin özlük haklarında da enflasyon oranının üstünde bir artış olduğunu anlatan Ağbal, "Bütün memurlarımıza, çalışanlarımıza, emeklilerimize, asgari ücretlilerimize her zaman devletin sağladığı refahtan pay verdik, vermeye de devam edeceğiz." diye konuştu.

-Alican Önlü'nün gözaltına alınması

Görüşmelerde söz alan HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım, HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü'nün, Ankara'da Esenboğa Havalimanı'nda gözaltına alındığını belirterek, hangi gerekçeyle alıkonulduğuna ilişkin Önlü'ye herhangi bir belgenin verilmediğini öne sürdü. Yıldırım, "Artık bu ülkede yargının, hukukun, kamu güvenliğinin kantarının topuzu bozuldu ve ayarı da bu iktidar tarafından bozuldu, siyasallaştırıldı." dedi.

Yıldırım, Önlü'nün gözaltına alınmasını kınadıklarını ve bu uygulamayı reddettiklerini söyledi.

HDP'li Yıldırım'ın, "Önlü'nün akıbetini öğrenmek; bu hukuk dışı, korsanvari, haydutvari işleme karşı bir netice almak üzere bugünkü Genel Kurul konuşmalarımızdan feragat ediyoruz." dedi. Ardından HDP'li milletvekilleri Genel Kurul salonundan ayrıldı.

Kamupersoneli.net - AA


Yorumlar (0)