Manisa için şiddetli deprem uyarısı!

Manisa için şiddetli deprem uyarısı!

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Manisa'nın ilçelerinden olan Akhisar ve Soma için şiddetli deprem uyarısında bulundu. "Akhisar ve Soma taraflarına doğru belli boşluklar oluştu. Büyük olasılıkla bu boşluklar doluncaya kadar deprem aktivitesi sürebilir" diyen Sözbilir, Manisa'da şiddetli depremlere hazırlıklı olunması gerektiğini bildirdi.

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir’den Manisa için korkutan deprem açıklaması geldi. Manisa'nın ilçelerinden olan Akhisar ve Soma için şiddetli deprem uyarısında bulunan Sözbilir, Manisa'nın üzerinde bulunduğu fay hattında belirli boşlukların oluştuğu ve bu boşluların dolana kadar depremler meydana gelebileceğini söyledi.

DEPREM ŞOKLARI BİR SÜRE DEVAM EDECEK!

Sözbilir ‘’Manisa’da 22 Ocak’ta başlayan ve o tarihten sonra sık sık meydana gelen depremler bölgede yaşayanları tedirgin ediyor. Fay hatlarının aktif olduğu bölgede artçı deprem şokların bir süre daha devam edeceği öngörülüyor’’ dedi. Sözbilir yaptığı deprem açıklamalarında şunları söyledi;

Akhisar depremi 22 Ocak’ta başladı. Bir aydır da oluyor. Şu ana kadar 4 binin üzerinde artçı depremler oldu. Aktivite henüz devam ediyor. Belli dönemlerde sönümleme geçirdi ama daha sonra tekrar alttaki faylar birbirleri ile bağlantılı oldukları için yeniden tetiklendi ve deprem fırtınası şeklinde tekrar devam etti.

Bunlar bir bütün olarak deprem dizisi oluşturmaya başladı ve sönümlenmesi gerekirken bir periyoda girdi. Belli boşluklar oluşmaya başladı. Özellikle Akhisar ve Soma taraflarına doğru belli boşluklar oluştu. Büyük olasılıkla bölgedeki boşluklar doluncaya kadar deprem aktivitesi sürebilir.

YORGUN BİNA UYARISI

Prof. Dr. Hasan Sözbilir “Bölgede belli periyotlarla yine 3-4 günde bir; 2, 3 ve 4 büyüklüğünde deprem olduktan sonra tekrar 5’e yakın bir deprem olabilir. Bunlar birbirini izleyecek deprem dizisi sınıfına girmiş oldu. Boşluklar, depremlerle doluncaya kadar, deprem aktivitesi sürebilir” diye konuştu.

Oluşan boşluklar dolduktan sonra depremlerin belli bir sönümlenme sınıfına gireceğini tahmin ettiklerini aktaran Prof. Dr. Sözbilir, şunları söyledi:

Depremler bir süre daha devam edebilir. Diğer faylara sıçrama olmadığı müddetçe bu periyotta devam etmesi beklenebilir. Soma, Kırkağaç, Bakır, Akhisar taraflarındaki özellikle yaşlı insanların başka yerlerde dinlendirilmesinde fayda olabilir.

Çünkü günde yüz depremi bulan deprem aktivitesi var. Belli bir yaşın üzerindeki insanlar, psikolojik açıdan çok farklı etkilenebilir. O insanlar belki aileleri tarafından başka yerlerde dinlendirilebilir.”

DAYANIKLISI AZ

Sürekli deprem olduğu için binaların yorgun bina sınıfına girdiğine de dikkat çeken Hasan Sözbilir sözlerini şöyle bitirdi:

Binaların yorgunluğu söz konusu bu bölgede. Kırsal alan sınıfına girdiği için depreme dayanıklı bina sayısı da çok fazla yok. Burada özellikle yerel yönetimlerin, AFAD’ın, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nün hafif hasar gören binalarda belli çalışma yapması gerekiyor.

O tür evleri ortaya çıkarmak gerekiyor. ‘Şuan ki deprem aktivitesi bu şekilde sürerse o bina daha fazla hasar görür mü’ sorusunun cevabı aranmalı. Ona göre çalışma yapılıp, daha sonra halkın yönlendirilmesi gerekiyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler