Market Alışverişlerinde Yeni Dönem: Vatandaşlar Tüm Marketlerdeki Gıda Fiyatlarını Karşılaştırabilecek

Yeni Ekonomi Programı'ndaki hedefler doğrultusunda yenilikler meydana geliyor. Konu ile ilgili olarak kurulacak olan mobil uygulama sayesinde, gıda fiyatları başta olmak üzere vatandaşlara marketlerdeki fiyatları karşılaştırma olanağı tanınacak.

GÜNDEM 01.10.2019, 15:44 01.10.2019, 18:08
Market Alışverişlerinde Yeni Dönem: Vatandaşlar Tüm Marketlerdeki Gıda Fiyatlarını Karşılaştırabilecek

Yeni Ekonomi Programı'ndaki (YEP) hedefler doğrultusunda bir mobil uygulama kurulacak. Bu uygulama sayesinde gıda fiyatları başta olmak üzere vatandaşlara marketlerdeki fiyatları karşılaştırma imkanı sağlanacak.

FİYAT KARŞILAŞTIRMASI İÇİN UYGULAMA GELİŞTİRİLECEK

YEP kapsamında gıda fiyatları başta olmak üzere marketlerdeki fiyatları karşılaştırmayı kolaylaştıracak uygulamalara yer verildi. Bu kapsamda fiyat rekabet artacak ve internet tabanlı bilgi işlem altyapısı kurulacak.

Geliştirilecek olan uygulama ile vatandaşlar marketlerdeki fiyatları kolaylık karşılaştırma imkanı bulacak. Bu bağlamda yerel marketlerdeki fiyatlar vatandaşların bilgisine sunulacak.

Gıda enflasyonunu düşürmeyi teminen üreticilere bankalar aracılığıyla finansman da sağlanacak. Yetiştirilen ürünlerin satışı sözleşmeli tarım kapsamında yapılacak.

Gıda fiyatlarındaki mevsimsel dalgalanmaları engellemek amacıyla Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile Et ve Süt Kurumu (ESK), etkin ithalat ve ihracat uygulamaları, alım, satım ve depolama işlemleriyle piyasada yer alarak gıda fiyatlarında dengelerin korunmasına daha güçlü şekilde destek verecek.

Yorumlar (0)