MEB, Okulların Başlama Saatlerine Düzenleme Getirdi

Milli Eğitim Bakanlığı, gün ışımadan okula başlanılmaması için bir genelge yayımladı.

MEB, Okulların Başlama Saatlerine Düzenleme Getirdi

Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilerin gün aydınlanmadan okula başlamasını önlemek için genelge yayımladı. İllerdeki okulların başlama saatleri bu genelgeye göre ayarlanacak.

Gün aydınlanmadan öğrencilerin karanlıkta trafikte eziyet çekilmesini önlemek için yayımlanan genelgede, servis saatlerinin de değiştirilmesi istendi.

Kış Saati Uygulamasına Geçilmeyecek

Sabah gün ışımadan okul yoluna çıkan öğrenciler için genelge yayımlayan Milli Eğitim Bakanlığı’nın 8 Eylül tarihinde yeni eğitim öğretim yılına okul servislerini ilgilendiren bir genelge yayımladığı öğrenildi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz onayıyla, Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu imzasıyla 81 ilin valiliğine ve tüm okullara 'Sene başı yapılacak işlemler' başlıklı genelge gönderildi. Yayımlanan genelgenin 4. maddesinde, "2017/2018 eğitim-öğretim yılında kış saati uygulamasına geçilemeyeceğinin göz önünde bulundurulması" istendi.

Bununla birlikte “Taşımalı sistem ve özel öğrenci servisiyle taşınan öğrencilerin gün aydınlanmadan yola çıkmalarına müsaade edilmemesi" talimatı verildi. 

İlk Dersler Gün Işığına Göre Ayarlanacak

Tüm il valiliklerine gönderilen genelgede, her ilin kendi coğrafi koşulları dikkate alınması ve ilk ders başlama saatinin gün ışığından daha fazla yararlanılmasını temin edecek şekilde belirlenmesi, öğrencilerin karanlık saatlerde servislerle trafikte eziyet çekmemelerini istedi.

Genelgede, okula giriş ve servis saatlerinin valilikler tarafından belirlenmesi gerektiği vurgulanırken, akşam çıkış saatiyle ilgili herhangi bir bilgiye yer verilmedi.

Kayıt Ücreti Alan Okul Yöneticilerine İşlem

Milli Eğitim Bakanlığı gün ışımadan yola çıkılmaması gerektiğini belirten genelgede, velilerden kayıt ücreti adı altında alınan ücretlerin talep edilmemesi gerektiğini bir kez daha hatırlattı. Bu Kapsamda ücret isteyen okul yöneticileri hakkında işlem yapılacağını açıkladı.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2017, 10:22
YORUM EKLE