MEB son dakika açıkladı! 21 Eylül'de yüz yüze eğitime başlayacak sınıflar belli oldu!

MEB son dakika açıkladı! 21 Eylül'de yüz yüze eğitime başlayacak sınıflar belli oldu!

Gelen bir son dakika haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yüz yüze eğitim ile ilgili beklenen açıklama geldi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yapmış olduğu açıklamasında 21 Eylül'de yüz yüze eğitime başlayacak sınıfları ve süreci aktardı.

Tüm dünyayı etkisi altına aldığı gibi ülkemizde de ciddi sorunlara yol açan koronavirüs salgını yüzünden eğitim ve öğretim Mart ayından sonra eğitimler online olarak devam etmişti. Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların 21 Eylül'de yüz yüze eğitime başlayacağını duyurmuştu. Konuyla ilgili beklenen haber bugün geldi.

21 EYLÜL'DE YÜZ YÜZE EĞİTİM

MEB yapmış olduğu açıklamasında 21 Eylül tarihinde yüz yüze eğitime sadece okul öncesi ve 1. sınıfların başlayacağını duyurdu. Çocuğunu okula göndermek istemeyen veliler, mazeret beyan ederek, eğitime uzaktan devam edebileceklerini duyurdu.

MEB son dakika açıkladı! 21 Eylül'de yüz yüze eğitime başlayacak sınıflar belli oldu!

MAZERET BEYAN EDEBİLİRLER

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kaydedildi:

"Yüz yüze eğitime başlama konusunda veli rızası, bizim için önemlidir. Velilerimiz isterlerse öğrenciyi yüz yüze eğitime göndermeme konusunda mazeret beyan edebilirler. Bu durumda öğrencimiz, uzaktan eğitime devam edecek ve devamsız sayılmayacaktır"

3 HAFTA SONRA DEĞERLENDİRİLECEK

Bakan Selçuk yapmış olduğu açıklamasında 21 Eylül tarihinden itibaren 3 hafta sonra sürecin yeniden değerlendirileceğini ifade ederek yüz yüze eğitimin detaylarını aktardı. Buna göre 1. sınıflar ilk hafta bir gün, ikinci hafta ise 2 gün okula gidecekler.

MEB son dakika açıkladı! 21 Eylül'de yüz yüze eğitime başlayacak sınıflar belli oldu!

AÇIKLAMA METNİ

Bakan Selçuk'un yapmış olduğu açıklamasında şu ifadeler kaydedildi:

"Salgın sürecinin en başından bu yana dünyayı izliyoruz. Hepinizin bildiği gibi, Sağlık Bakanlığımız ve Bilim Kurulunun değerlendirmeleri doğrultusunda ve bilimsel veriler ışığında kararlar alıyor, bu kararları en doğru şekilde uygulama yoluna gidiyoruz.

Avrupa ülkelerinin tamamına yakınında okullar, tüm kademe ve sınıflarda yüz yüze eğitime başladı. Ancak biz, ülkemizde daha kontrollü ve aşamalı bir başlangıçtan yanayız.

Buna göre; 21 Eylül olarak belirlediğimiz başlangıç tarihinde, yüz yüze eğitim öğretime sadece -hâlihazırda zaten açık olan okul öncesi öğrencilerimiz ve okulla duygusal bir bağ kurma ihtiyacında olan birinci sınıf öğrencilerimizle başlayacağız. İlkokul birinci sınıf öğrencilerimiz uyum haftasında 1 gün, daha sonraki haftalarda ise haftada 2 gün olacak şekilde okullarımızda olacak. 21 Eylül’den itibaren geçecek üç haftanın sonunda diğer kademelerde ve sınıflarda eğitim öğretime başlama konusunda süreci yeniden değerlendireceğiz.

Yüz yüze eğitime başlama konusunda veli rızası, bizim için önemlidir. Velilerimiz isterlerse öğrenciyi yüz yüze eğitime göndermeme konusunda mazeret beyan edebilirler. Bu durumda öğrencimiz, uzaktan eğitime devam edecek ve devamsız sayılmayacaktır.

Bu kademeler de Sağlık Bakanlığı tavsiye kararları doğrultusunda, sınıf mevcudu yüz yüze eğitim için gruplara ayrılarak azaltılacaktır ve çocuklarımızın okulda kalış süreleri kısaltılacaktır. Eğitim, yüz yüze eğitime ek olarak uzaktan eğitim yolu ile devam edecektir. Böylece hem yüz yüze eğitim hem de uzaktan eğitim imkânları bir arada kullanarak eğitim öğretime devam edilecektir. Sınıf mevcudunda sağlanan azalma, okul servislerine de aynı oranda yansıyacaktır.

Yüz yüze eğitimde temizlik ve hijyen konusunda, Sağlık Bakanlığımızın ve Bilim Kurulunun rehberliğinde her türlü tedbiri alıyoruz. Okul hayatını daha önce tecrübe etmemiş olan birinci sınıf öğrencilerimizi; seyreltilmiş sınıflarımız, eğitim programımız, sosyal mesafeye riayet ederek oynayacakları temassız oyunlarımız, titizlikle çalışılmış uyum haftası içeriklerimiz ve elbette ki bu süreci omuzlayacak öğretmenlerimizin gayretleriyle karşılayacağız"

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler