MEB Tarafından 81 İlin Valiliğine Tasarruf Dilekçesi Gönderildi!

İstanbul'da, Tenzile Erdoğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde öğretmenlik yapan Muhammet Türkmen'in yazdığı tasarruf dilekçesi geniş tepki bularak 81 ilin valiliğine gönderildi.

GÜNDEM 04.02.2017, 20:21
MEB Tarafından 81 İlin Valiliğine Tasarruf Dilekçesi Gönderildi!

Üsküdar Tenzile Erdoğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde öğretmenlik yapan Muhammet Türkmen, TBMM Dilekçe Komisyonu'na kamu kurumları ve özellikle okullarda alınabileceğini düşündüğü tasarruf tedbirleriyle alakalı olarak önerilerde bulunduğu bir dilekçe kaleme aldı.

Türkmen'in dilekçesini inceleyen TBMM Dilekçe Komisyonunun aldığı kararla beraber Milli eğitim Bakanlığı'na gönderilmesini isteyerek yapılacak olan çalışmaların içerisinde önerilerle beraber değerlendirilebileceği ifade edildi. Bakanlık da, dilekçeyi bir üst yazı ile 81 il Valiliği ve oradan Türkiye genelinde bulunan tüm okullara göndererek söz konusu dilekçe satırlarında belirtilen, kamu kurumlarında özellikle okullarda uygulanmasına kesin gözüyle bakılan tasarruf tedbirleriyle alakalı olarak önerilerin valilikler tarafından değerlendirilmesi gerektiği belirtildi.

TASARRUF ÖNERİLERİ

Öğretmen Türkmen'in yazdığı dilekçenin satırlarını tek tek sıralarken, okulların saat 15.30'da kapandığını ancak doğalgazın yanmasına devam edildiğini ifade ederek; "Halbuki en az iki saat belki daha önce doğalgaz söndürülebilir. Okulun sıcaklığı o iki saat için yeterli olur. Havanın sıcaklığına göre bazen birkaç saatlik doğalgazın yanması okulu ısıtabilir. Buna rağmen doğalgaz yanmaya devam ediyor. İhtiyaç olmadığı zamanlarda dahi sınıfın tüm lambaları yanıyor. Maalesef bazı öğretmen arkadaşlarımız dahi buna dikkat etmiyor. Halbuki sınıf aydınlıksa elektrik yakmaya gerek yok. Yahut duruma göre birkaç lamba yakılabilir. Okul çıkışlarında sınıfların lambaları açık bırakılıyor. Bazen cumartesi-pazar dahi lambası yanan okullar görüyoruz. Buna idareciler dikkat etmeli" ifadelerini kullandı.

Türkiye genelinde bulunan okullarda ısrafların benzerinin üniversitelerde sürdüğüne vurgu yapan öğretmen Türkmen; "Hükümet kaynaklarındaki ve diğer devlet dairelerine girdiğimizde israfları hemen görebiliyoruz. Odalardaki tüm lambalar gerekli gereksiz yanıyor. Mesai 17.00'de bitiyorsa o saatte bile kaloriferler yanmaya devam ediyor. Halbuki duruma göre iki veya üç saat, belki daha önce kaloriferler söndürülmeli. Havanın durumuna göre belki birkaç saatlik kaloriferlerin yanması o günü kurtarabilir. Bunlara dikkat edilmiyor. Kısacası, devlet dairelerinde israf had safhada. Tasarruf genelgesi yayınlayıp ciddi takip yapılırsa tahmin edilemeyecek kadar tasarruf sağlanır. Milyonlarca dolar paramız yurtdışına gitmez, ülkemizde kalır" dedi.

Kamupersoneli.net | ANKARA

Yorumlar (0)