Meclis İç Tüzük Değişikliği Anayasa Komisyonunda Kabul Edildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi İç tüzük teklifi Anayasa Komisyonu’nda kabul edildi. AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım tarafından verilen ve TBMM'de kabul edilen teklifin detaylarını siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

GÜNDEM 04.10.2018, 23:46 05.10.2018, 00:06
Meclis İç Tüzük Değişikliği Anayasa Komisyonunda Kabul Edildi

AK Parti İzmir Milletvekili ve TBMM Başkanı Binali Yıldırım, TBMM'ye sunduğu kanun teklifi Meclis Anayasa Komisyonu’nda kabul edildi. 

TBMM İçtüzüğünde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kapsamında partiler arası yürütülen uzlaşma müzakereleri sonucu varılan mutabakat ile muhalefetin itiraz ettiği pek çok hüküm ortak önergelerle tekliften çıkarıldı ya da değiştirildi. Kabul edilen konun teklifine dair detaylar şu şekilde,

TBMM İÇ TÜZÜĞÜNDE DEĞİŞLİK ÖNGÖREN KANUN TEKLİFİ KABUL EDİLDİ

AK Parti İzmir Milletvekili ve TBMM Başkanı Binali Yıldırım tarafından sunulan kanun teklifine göre, cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar, atandıkları tarihten sonra yapılan ilk birleşimde and içecekler. Danışma Kurulu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı veya görevlendireceği başkanvekili başkanlığında siyasi parti grup başkanları veya başkanvekillerinden kurulacak. 

Kanun teklifinde yer alan diğer düzenlemeler arasında, ''Bir siyasi parti grubu komisyonlarda kendisine düşen kontenjandan Genel Kurulca seçilmiş bir üyenin yerine başka bir isim bildirebilecek. Bu durumda Genel Kurulca işaret oyuyla seçim yapılacak. Komisyon toplantıları, TBMM üyelerine, Cumhurbaşkanı yardımcılarına, bakanlara, bakan yardımcılarına ve üst kademe kamu yöneticilerine açık olacak. Komisyonlarda TBMM üyeleri yürütme adına Cumhurbaşkanı yardımcıları, bakanlar ve bakan yardımcıları söz alabilecek ancak komisyon üyeleri dışında kimse değişiklik önergeleri veremeyecek ve oy kullanamayacak. Her milletvekili üyesi olmadığı bir komisyonun belgelerini görüp okuyabilecek.'' maddeleri yer aldı. 

Kanun teklifinde yer alan teknik düzenlemeler arasında ise Anayasa değişikliğine uygun olarak İçtüzüğün çeşitli maddelerinde geçen "kanun tasarısı", "hükümet", "bakanlar kurulu" gibi ibareler, İçtüzük madde metinlerinden çıkarıldı, gereken yerlere "cumhurbaşkanı yardımcısı", "bakan", "Cumhurbaşkanlığı kararnamesi" gibi ibareler eklendi. Tümüyle işlevsiz hale gelen maddeler yürürlükten kaldırıldı ayrıca kurucu nitelikte düzenleme getirmeyen salt teknik uyum amacını gözeten düzenlemelere toplu olarak yer verildi.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)