Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'dan Taşerona Kadro Açıklaması: Hükümetten Olumlu Adımlar Bekliyoruz

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın taşerona kadro konusu hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Ali Yalçın açıklamalarında hükümetten olumlu adımların beklendiğini ifade etti.

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'dan Taşerona Kadro Açıklaması: Hükümetten Olumlu Adımlar Bekliyoruz

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, temaslarda bulunmak üzere geldiği Elazığ'da yerel basına çeşitli konularda demeçlerde bulundu. Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın açıklamaların taşerona kadro konularına da değindi.

HÜKÜMETTEN OLUMLU ADIM BEKLENİYOR

Taşeronlara ilişkin iş güvencesi konusunun önemine dikkat çeken Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın açıklamalarında " Fakat bunun kabul oranın artması için 4/C' lilerin bu kapsamda kadroya kavuşturulması, 4/B'lilerin de taleplerini yerine getirilmesi gerek. Memur işi yapan ve işçi kadrosunda bulunan arkadaşlarımızın memur kadrosuna aktarılması lazım. Yaptıkları işle, attıkları imza ve bulundukları konum arasındaki ters orantının ortadan kaldırılması konusunda hükümetten olumlu adım beklediğimizi ifade ediyoruz" ifadelerine yer verdi. 

"FARKLI STATÜLERDE BULUNMASI SON DERECE SAKINCALIDIR"

Ayrıca  Ali Yalçın Kamuda 4/A'lı, 4/B'li, 4/C'li, 4/D'li, 4/E'li gibi istihdam biçimlerinin olmasını doğru bulmadıklarını dile getiren Yalçın, "Bu aynı işi yapan ve aynı ortamı paylaşanların farklı farklı statülerde bulunması son derece sakıncalıdır. Onun için 4/A'lı ve 4/D'li olacak şekilde çalışanların işçi yada memur statüsünde çalıştırılması gerektiğini ifade ediyoruz. Sözleşmeliler olarak kamuda 4/B'li, 4 C'li çalışanlar ve memur işi yapan işçi kadrosunda bulunan işçi kardeşlerimiz, taşeronlarla beraber tartışmanın içerisine dahil edilmelidir. 1 Ocak 2018 itibariyle bu süreç noktalanacaksa, geçen toplu sözleşmenin sözleşme süresi bitmeden de buda bunun içerisinde çözülmelidir. Yani 4/C' liler taşeronlarla ilgili sürecin içerisinde tartışılmalıdır. Taşeronlara kamuda güvence konusunda yapılabilecek olumlu adımın içerisinde kabul oranın yükseltilmesi, çalışan kesimlerin geniş bir memnuniyete vesile olması açısından 4/C'lilerin bunun içerisine mutlaka dahil edilerek taleplerinin karşılanması ve kadro talebinin yerine getirilmesi gerekiyor" dedi.

İŞ GÜVENCESİ

Ayrıca iş güvencesi hakkında açıklamalarına devam eden Ali Yalçın "Kamuda personel yasasında bazı reformlar yapılabilir ve tartışılabilir. 657 yasalaştığı tarihten bu tarihe fazla değişime uğradı. Yine üzerinden değişiklikler yapılabilir. Bunlar tartışılarak olursa iş güvencesine dokunmamak ana esas olarak belirlenirse bu konuda yapılacak her türlü çalışmaya katkı sunarız. Çünkü Türkiye'nin gelişen, değişen süreci içerisinde mutlaka ama mutlaka kamudaki düzenlemelerin yeniden gözden geçirilmesi zorunluluk addedebilir. Bu konuları açık yüreklilikle tartışabiliriz. Ama iş güvencesi konusunu tartışacağımız konuların içerisine asla almayız" dedi.

KAMUPERSONELİ.NET | ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE