Mesut Barzani'den Flaş Referandum Açıklaması! 'Ertelenmesi İçin Artık Çok Geç'

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, 25 Eylül'de yapılması planlanan bağımsız referandumuna ilişkin çok öenmli bir açıklamada bulundu.

GÜNDEM 22.09.2017, 18:08 22.09.2017, 22:26
Mesut Barzani'den Flaş Referandum Açıklaması! 'Ertelenmesi İçin Artık Çok Geç'

Irak'ın Erbil kentinde düzenlenen 'Referanduma Evet' mitinginde konuşan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, 25 Eylül'de yapılması planlanan referandumu ertelenmesi için vakit olmadığını aktardı. 

''ERTELENMESİ İÇİN ARTIK GEÇ''

Erbil'de düzenlenen mitingdeki konuşmasında referandumun ertelenmesi baskı yediklerini ifade eden Barzani referandumun ertelenmesi için artık geç olduğunu söyledi. "Referandumun ertelenmesi için gece-gündüz baskıya maruz kalıyoruz. Biz başarısızlığa uğrayan geçmişe dönmeyeceğiz. Görüşmelere çok ciddi ve açık bir zihniyetle ancak 25 Eylül'den sonra hazırız. Artık çok geç ve referandumun ertelenmesi için vakit kalmadı. Buradan söylüyorum, kendimi halkım karşısında utandıracak birisi değilim."

BAĞIMSIZLIK İSTEYEN BİR HALKIN TERCİH ETTİĞİ YOLDUR

Konuşmasında bağımsız isteyen bir toplumun tercih ettiği yoldan yürüdüklerini söyleyen Mesut Barzani, "Referandum sınırların çizilmesi, emrivaki fikirlerin dayatılması değil ancak bağımsızlık isteyen bir halkın tercih ettiği yoldur. 25 Eylül'den sonra sınır, petrol, doğal gaz ve tartışmalı bölgeler konusunda görüşmelere açığız." dedi.

DEAŞ'LA MÜCADELE YOĞUNLAŞACAK

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) referandum hakkında yaptığı açıklamaya da değinen Barzani, "DEAŞ'a karşı verilen mücadele önceye kıyasla daha da yoğunlaşacaktır." diye konuştu.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Yorumlar (0)