20 Şubat 2020 Perşembe 18:29
Meteoroloji az önce duyurdu: Bu geceden itibaren çok şiddetli geliyor!

Türkiye genelinde hava sıcaklıkları sert bir şekilde düşmeye devam ediyor.

Meydana gelen hava olaylarından dolayı bazı bölgelerde hava şartları hayatı olumsuz etkilemeye başladı.

BU GECEDEN İTİBAREN ŞİDDETLİ OLACAK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, "Kuzey ve Orta Ege'de rüzgarın Cuma günü ilk saatlerden itibaren kuzey ve kuzeydoğu, Güney Ege’nin güneyinde yarın (Cuma) öğle saatlerinden sonra kuvvetini artırarak kuzey ve kuzeybatı yönlerden 6 ila 8 (50-75 km/sa) kuvvetinde fırtına, yer yer 9 (90 km/sa) kuvvetinde kuvvetli fırtına şeklinde esmesi beklenmektedir. Fırtınanın Kuzey Ege’de Cuma günü akşam saatlerinden sonra, Güney Ege’de Cumartesi günü ilk saatlerden itibaren etkisini kaybetmesi tahmin edilmektedir." denildi.

Ayrıca şu uyarılar da yapıldı:

eteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Güneydoğu Anadolu'nun batısı ile Malatya ve Elazığ çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Akdeniz'in kıyı kesimlerinde yer yer gök gürültülü sağanak, Batı Karadeniz'in iç kesimleri, Batı Akdeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ile Afyonkarahisar, Sivas çevrelerinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların Antalya'nın doğu ilçeleri ve Doğu Akdeniz'de yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. İç ve Doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in yüksek kesimlerinin dik yamaçları ile Doğu Anadolu’nun doğusunda yüksek kar örtüsünün bulunduğu yerlerde çığ tehlikesi bulunmaktadır.

Yarın (21.02.2020 Cuma) Akdeniz'de görülecek sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışların bu gece saatleri ile yarın öğle saatleri arasında Antalya'nın doğu ilçelerinde, yarın öğle saatleri ile gece saatleri arasında Mersin ve Adana çevrelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (30-75 kg/m2) olması beklendiğinden meydana gelebilecek sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, küçük çaplı dolu yağışı, kıyı kesimlerde hortum oluşma riski ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Ülkemizin halen güneydoğu kesimleri üzerinde etkili olan yağışlı sisteme ilave olarak yarın (20.02.2020 Perşembe) sabah saatlerinden itibaren batı bölgelerden başlamak üzere Orta Akdeniz üzerinden gelecek olan yeni bir serin ve yağışlı havanın etkisine gireceği tahmin ediliyor. Pazar (23.02.2020) günü akşam saatlerine kadar yurt genelinde etkili olması beklenen yağışların, genellikle yağmur, hafta sonunda iç ve doğu bölgelerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülmesi bekleniyor. Yağışlı havanın, Cuma (21.02.2020) günü Doğu Akdeniz ile Antalya’nın doğusunda, Cumartesi (22.02.2020) günü Güneydoğu Anadolu’da kuvvetli yağışlara sebep olduktan sonra Pazar günü yurdu terk edeceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklıklarının, Cuma günü batı bölgelerden başlayarak yağışla birlikte azalacağı, ancak ülke genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Üç büyük kentimizde önümüzdeki hafta başına kadar beklenen ayrıntılı hava durumunun şöyle olması bekleniyor;

Ankara; Yarın (Perşembe) akşam saatlerinden sonra hafif yağmur şeklinde başlayacak yağışların, Cuma günü genellikle yağmur yüksek kesimlerde karla karışık yağmur, Cumartesi günü ise karla karışık yağmur ve zaman zaman kar yağışı şeklinde olması bekleniyor.

İstanbul; Yarın (Perşembe) öğle saatlerinden itibaren başlayacak olan yağmur şeklindeki yağışların, Cuma ve Cumartesi günleri aralıklarla devam edeceği tahmin ediliyor. Pazar günü İstanbul’da yağış beklenmiyor.

İzmir; Yarın (Perşembe) sabah saatlerinden itibaren yağmur ve sağanak şeklinde görülecek yağışların, Cuma günü (21.02.2020) sabah saatlerine kadar devam etmesi bekleniyor. Hafta sonu İzmir’de yağış beklenmiyor, havanın genellikle parçalı ve çok bulutlu olacağı tahmin ediliyor.

Doğu bölgelerimizde (Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu bölgesinin doğusu) mevcut yüksek kar örtüsü üzerine yeni kar yağışları beklendiğinden meydana gelmesi muhtemel çığ risklerine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

HAVA SICAKLIĞI: Önemli bir değişiklik olmayacağı mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette eseceği tahmin ediliyor.

UYARILAR
KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yarın (21.02.2020 Cuma) Akdeniz'de görülecek sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışların bu gece saatleri ile yarın öğle saatleri arasında Antalya'nın doğu ilçelerinde, yarın öğle saatlerinden itibaren Mersin, Adana, Kahramanmaraş ve Osmaniye çevrelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (30-75 kg/m2) olması beklendiğinden meydana gelebilecek sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, küçük çaplı dolu yağışı, kıyı kesimlerde hortum oluşma riski ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Anadolu ile Doğu Karadeniz'in yüksek kesimlerinin dik eğime sahip ve yüksek kar örtüsü olan yerlerinde çığ tehlikesi bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA
MARMARA
Çok bulutlu, bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ÇANAKKALE 7°C, 11°C
Çok bulutlu ve sağanak yağışlı

EDİRNE 5°C, 11°C
Çok bulutlu, yağmurlu

İSTANBUL 6°C, 9°C
Çok bulutlu, yağmurlu

KOCAELİ 6°C, 9°C
Çok bulutlu, yağmurlu

EGE
Çok bulutlu, bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

DENİZLİ 6°C, 9°C
Çok bulutlu, yağmurlu

İZMİR 9°C, 13°C
Çok bulutlu ve sağanak yağışlı

KÜTAHYA 2°C, 4°C
Çok bulutlu, yağmurlu

MANİSA 6°C, 10°C
Çok bulutlu ve sağanak yağışlı

AKDENİZ
Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinde Batı Akdeniz ve Hatay çevreleri ile gece saatlerinden itibaren bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı, kıyı kesimlerinin yer yer gök gürültülü sağanak geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Antalya'nın doğu ilçeleri ile yarın öğle saatlerinden itibaren Mersin, Adana, Kahramanmaraş ve Osmaniye çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

ADANA 9°C, 15°C
Parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren sağanak yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yarın öğle saatlerinden sonra kuvvetli olması bekleniyor.

ANTALYA 11°C, 14°C
Parçalı ve çok bulutlu, sağanak yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların doğu ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

HATAY 11°C, 14°C
Parçalı ve çok bulutlu, sağanak yağışlı

ISPARTA 3°C, 5°C
Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren yağmur ve sağanak yağışlı yarın zamanla yüksekleri karla karışık yağmurlu

İÇ ANADOLU
Parçalı ve çok bulutlu, batısı ile zamanla bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur, kuzeybatısı ile Sivas çevrelerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Bu akşam ve gece saatlerinde Sivas çevrelerinde sis ve pus, yarın sabah saatlerinde bölgenin kuzeydoğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ANKARA 3°C, 6°C
Çok bulutlu, yağmurlu, sabah saatlerinde yüksek kesimleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı

ESKİŞEHİR 3°C, 5°C
Çok bulutlu, yağmurlu, sabah saatlerinde karla karışık yağmurlu

KAYSERİ -2°C, 8°C
Parçalı ve çok bulutlu, yarın öğle saatlerinden sonra yağmurlu

SİVAS -7°C, 4°C
Parçalı ve çok bulutlu, yarın öğle saatlerinden sonra karla karışık yağmurlu, bu akşam saatlerinde yer yer puslu ve sisli

BATI KARADENİZ
Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor.

BOLU 3°C, 5°C
Çok bulutlu, yağmurlu, gece saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve yüksekleri kar yağışlı

DÜZCE 7°C, 9°C
Çok bulutlu, yağmurlu

KASTAMONU 1°C, 5°C
Çok bulutlu, yağmurlu, gece saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve yüksekleri kar yağışlı

ZONGULDAK 7°C, 8°C
Çok bulutlu, yağmurlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ
Parçalı ve çok bulutlu, Orta Karadeniz'in yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Doğu Karadeniz’in yüksek kesimlerinin dik yamaçları ile yüksek kar örtüsünün bulunduğu yerlerde çığ tehlikesi bulunmaktadır.

AMASYA 2°C, 11°C
Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatleri ile yarın yağmurlu

SAMSUN 6°C, 9°C
Parçalı ve çok bulutlu, yarın yağmurlu

TOKAT 2°C, 13°C
Parçalı ve çok bulutlu, yarın yağmurlu

TRABZON 6°C, 10°C
Parçalı bulutlu

DOĞU ANADOLU
Parçalı ve çok bulutlu, yarın öğle saatlerinden sonra Elazığ ve Malatya çevrelerinin yağmur ve karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi tahmin ediliyor. Yüksek kar örtüsünün bulunduğu yerlerde çığ tehlikesi bulunmaktadır.

ERZURUM -8°C, 2°C
Parçalı ve çok bulutlu

HAKKÂRİ -2°C, 5°C
Parçalı ve çok bulutlu

MALATYA 0°C, 6°C
Parçalı ve çok bulutlu, yarın öğle saatlerinden sonra yağmur ve karla karışık yağmurlu

VAN -3°C, 5°C
Parçalı ve çok bulutlu

GÜNEYDOĞU ANADOLU
Parçalı ve çok bulutlu, yarın Gaziantep, Kilis, Adıyaman ve Şanlıurfa çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Sabah saatlerinde Batman çevrelerinin sisli ve puslu olması bekleniyor.

DİYARBAKIR 1°C, 13°C
Parçalı ve çok bulutlu

GAZİANTEP 4°C, 11°C
Parçalı ve çok bulutlu, yarın sağanak yağışlı

SİİRT 4°C, 12°C
Parçalı ve çok bulutlu

ŞANLIURFA 6°C, 14°C
Parçalı ve çok bulutlu, yarın sağanak yağışlı

DENİZLERDE HAVA
Ege’de kuvvetli fırtına, Batı Karadeniz ve Doğu Akdeniz’de fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

KARADENİZ
Hava Durumu: Parçalı çok bulutlu, Orta ve Batı Karadeniz yağmurlu, Rüzgâr: Batı Karadeniz’de kuzey ve kuzeydoğudan 3 ila 5 (20-40km/sa), zamanla 4 ila 6 (30-50 km/sa), doğusu yarın sabah saatlerinde 7 (60 km/sa), Doğu Karadeniz’de doğu ve kuzeydoğu, doğusu yarın öğle saatlerinde kuzeybatıdan 2 ila 4 (10-30 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 0,5 ila 1,5m, batısında 1,5 ila 2,5m, yer yer 3,0m, Görüş; İyi, yağış orta.

MARMARA
Hava Durumu: Parçalı çok bulutlu ve yağmurlu, Rüzgâr: Kuzey ve kuzeydoğudan 4 ila 6 (30-50 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, Görüş: İyi, yağış anında orta.

EGE
Hava Durumu: Parçalı çok bulutlu ve sağanak yağışlı, Rüzgâr: Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeydoğudan 5 ila 7 (40-60 km/sa), gece saatlerinden itibaren 6 ila 8 (60-75 km/sa), açıkları yer yer 9 (90 km/sa) kuvvetinde, Güney Ege’de kuzey kuzeybatı, ilk saatlerde güneyi güneybatıdan 3 ila 5 (20-40 km/sa), gece saatlerinde 4 ila 6 (30-50 km/sa) yer yer 7 (60 km/sa), yarın sabah saatlerinden sonra 6 ila 8 (60-75 km/sa), açıkları yer yer 9 (90 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 3,0 ila 4,0m, yarın açıklarında yer yer 5,0m, Görüş: İyi, yağış anında orta, fırtına anında zayıf.

AKDENİZ
Hava Durumu: Parçalı çok bulutlu ve sağanak yağışlı, Rüzgâr: Batı ve güneybatıdan 4 ila 6 (30-50 km/sa), yarın öğle saatlerinde Doğu Akdeniz’in doğusunda 5 ila 7 (40-60 km/sa) kuvvetinde Dalga: 1,5 ila 2,5m, yarın Doğu Akdeniz’in doğusunda yer yer 3,0m, Görüş: İyi, yağış anında orta.

VAN GÖLÜ
Hava Durumu: Parçalı bulutlu, Rüzgâr: Doğu ve kuzeydoğudan 2 ila 4 (10-30 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 0,25 ila 0,5m, Görüş: İyi.

Son Güncelleme: 20.02.2020 18:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.