banner731

Meteoroloji'den Birçok İl İçin Çok Önemli Fırtına Uyarısı: Hızı Saatte 80 KM'yi Bulacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından 13 Eylül'e ilişkin hava tahmini paylaşıldı. Buna göre bazı iller için çok önemli fırtına uyarısı yapıldı. Hava durumu raporu içerisinde rüzgar hızının saatte 80 KM hıza kadar çıkabileceği ifade edilirken uçması, ağaç devrilmesi ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

GÜNDEM 13.09.2019, 08:37
Meteoroloji'den Birçok İl İçin Çok Önemli Fırtına Uyarısı: Hızı Saatte 80 KM'yi Bulacak

Kuvvetli yağış ve kuvvetli rüzgarın yurdun batı kesimlerinde etkisini göstereceğini hava durumu raporu ile kamuoyuna duyuran Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yaşanabilecek aksaklıklar konusunda uyardı. Uyarılarda, ani sel, su baskını, dolu yağışı, çatı uçması, ulaşımda aksaklıklar gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olunması gerektiği aktarıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin kuzey ve batı kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya'nın kuzey kesimleri, Yalova, Tekirdağ, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Kıyı Ege, Manisa, Uşak, Denizli, Isparta, Burdur, Rize ve Artvin çevreleri, Kütahya’nın batı, Afyonkarahisar’ın güney ve batı kesimleri, Antalya’nın batısının iç kesimleri ile Giresun ve Artvin’in iç kesimlerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Aydın, Muğla, Denizli ve Manisa çevreleri ile İzmir'in doğu ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; Marmara ile Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (50-80 km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

AKOM UYARDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi AKOM, İstanbul'da bugün beklenen kuvvetli fırtına nedeniyle vatandaşları uyardı.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM'un hava tahminlerine göre, kentte cuma sabahı 09.00 gibi rüzgarın kuzeyden kuvvetlenerek aralıklarla fırtına şeklinde saatte 50-80 kilometre hızla etkili olması bekleniyor.     

AKOM, yarın akşam saatlerine kadar devam etmesi beklenen fırtına nedeniyle ağaç, direk, tabela devrilmesi çatı uçması gibi olaylara karşı vatandaşları da özellikle uyardı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi birimleri, fırtına nedeniyle meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı teyakkuza geçti. AKOM'dan yönetilecek çalışmalarla anlık müdahalelerde bulunulacak.     

Deniz ulaşımında aksama olması halinde ise İETT, Otobüs AŞ ve Metro İstanbul seferleri artırılacak.

Yorumlar (1)
Adım var elbette... 2 ay önce
Eveett..
Hoşgeldin kış, diyesim geldi birden..
Sanki artık sonbaharı ve ilkbaharı tam anlamıyla yaşayamadan, yaz'a ve kış'a eriveriyoruz..
Kendi ellerimizlemi dünyamızın düzenini bozuyoruz ne?
Neyse yinede bize mevsimlerin dördünü birden yaşatan Mevla'mıza şükür edelim..
Çünkü en güzel Ülkeyle nasiplendirmiş bizi..