Meteoroloji'den İstanbul İçin Önemli Uyarı ! Şiddetli Yağış ve Fırtına Geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Batı Karadeniz ile Marmara'da yarın fırtına beklendiği ifade edildi. Bunun yanı sıra AKOM tarafından da fırtına uyarısında bulunuldu. Ayrıca rüzgarın şiddetini arttırması ile İstanbul'da kısa süreli ve yerel olarak kuvvetli gök gürültülü sağanak yağmur geçişlerinin yaşanabileceği ifade edildi.

GÜNDEM 28.11.2019, 16:46
Meteoroloji'den İstanbul İçin Önemli Uyarı ! Şiddetli Yağış ve Fırtına Geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Batı Karadeniz'in doğusunda batı ve güneybatı yönlerden esen rüzgarın, yarın öğle saatlerinden itibaren etkisini artırarak 6 ila 8 (50 -75 km/sa) kuvvetinde fırtına şeklinde eseceği ifade edildi. Ayrıca yapılan açıklamada fırtınanın aynı gün gece saatlerinde etkisini kaybetmesi beklendiği ifade edildi.

Söz konusu açıklamada Marmara denizinde batı ve güneybatı yönlerden esen rüzgarın, yarın sabah saatlerinden itibaren etkisini artırarak 6 ila 8 (50 -75 km/sa) kuvvetinde fırtına şeklinde eseceği ifade edildi. Ayrıca fırtınanın aynı gün akşam saatlerinde etkisini kaybetmesi beklendiği vurgulandı.

AKOM'DAN DA AÇIKLAMA GELDİ

İBB AKOM tarafından da bu konu hakkında bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İstanbul başta olmak üzere yurdumuzun büyük bölümünün yeni bir yağışlı ve soğuk havanın etkisi altına girmesi bekleniyor. Lodos yönlü rüzgârın yarın sabah erken saatlerden itibaren şiddetini arttırarak aralıklarla fırtına şeklinde (50-80km/s) etkili olması beklenirken, beraberinde kısa süreli ve yerel olarak kuvvetli gök gürültülü sağanak yağmur geçişlerinin yaşanabileceği tahmin ediliyor.

İstanbul'da Pazar gününe kadar etkili olması beklenen güneyli rüzgârlar nedeni ile 16-18 dereceler aralığında mevsim normalleri üzerinde seyretmesi beklenen sıcaklıkların, Pazar günü itibari ile rüzgârın kuzeyli yönlere dönmesi ile birlikte 10 derece civarına gerileyeceği tahmin ediliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İtfaiye, İSKİ, Yol Bakım, Çevre Koruma, Park Bahçeler, İBB Trafik, Zabıta ve 153 Yerinde Çözüm ekipleri, yağış nedeni ile oluşabilecek olumsuzluklara karşın hazır bekletiliyor. AKOM'dan koordine edilecek çalışmalar kapsamında kritik noktalarda da önlemler alınıyor."

Yorumlar (0)