Meteoroloji Egeli Vatandaşları Uyardı - Önce Yağış Sonra Aşırı Sıcak Hava

Meteoroloji'den Ege Bölgesi uyarısı. Meteoroloji 2. Bölge Müdürü Latif Gültekin , ramazan ayı boyunca yaşanacak sıcaklıklar hakkında AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 13.06.2016, 16:11 13.06.2016, 16:14
Meteoroloji Egeli Vatandaşları Uyardı - Önce Yağış Sonra Aşırı Sıcak Hava
  Ege Bölgesi'nde mevsim normallerinin altında seyreden hava sıcaklıkları, çarşambadan itibaren yükselecek.

Meteoroloji 2. Bölge Müdürü Latif Gültekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ege Bölgesi'nde ramazan ayı başında itibaren serin havanın etkili olduğunu, sıcaklıkların mevsim normallerinin altında seyrettiğini anımsattı. 

Gültekin, serin havanın çarşambaya kadar süreceğini belirterek "Bugün gece kıyı şeridinde, yarın sabah da tüm bölge genelinde sağanak ve gök gürültülü sağanak bekleniyor. Yağışların bölgenin kuzeyinde Çanakkale ve Balıkesir civarında kuvvetli olması bekleniyor. Yağışlarla kuvvetli rüzgar ve fırtına da bekleniyor. Çarşambadan sonra sıcakların hızla yükselişe geçmesini bekliyoruz." dedi. 

- "Sıcaklık, üst limitlere yaklaşacak"

Güneyden gelen sıcak hava kütlesi ile sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerine çıkacağını dile getiren Gültekin, şöyle konuştu:

"Bugün 28 derece olan sıcaklığın pazar günü 38-39 derece olmasını bekliyoruz. Bu da mevsim normallerinin 6-8 derece üzerinde seyretmesi anlamına geliyor. Pazar gününden sonra sıcaklıklar etkisinin biraz kaybedecek ancak mevsim normallerinin üzerinde devam edecek. Hafta sonu bölgenin en sıcak günlerinden olacak. Sıcaklık, üst limitlere yaklaşacak."

Vatandaşları hava değişiminde yaşanacak risklere karşı uyaran Gültekin, şunları kaydetti:

"Kuvvetli yağış, rüzgar ve fırtına ile sıcak hava uyarılarımız var. Yağış ve fırtına nedeniyle deniz ulaşımında aksama, sel ve su baskını olabilir. Sıcak hava dalgasının olumsuz etkisi görülebilir. Özellikle yaşlı ve çocukların, hafta sonu dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor. Güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde mümkünse dışarı çıkmamaları, serin yerlerde bulunmalarını önemle tavsiye ediyoruz. Bir başka uyarı da orman yangınları konusunda çünkü çarşambadan itibaren sıcaklıklar artıyor ve nem düşüyor. Orman yangını riski artıyor. Bunun için vatandaşların bu günlerde orman yangınlarına karşı azami hassasiyet göstermeleri ve duyarlı olmalarını rica ediyoruz."

AA
KAMUPERSONELİ.NET
Yorumlar (0)