MGK Sona erdi! 3,5 saatlik toplantı sonrasında flaş açıklama!

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 3,5 saat sürdü. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen 3,5 saat süren toplantı sonrasında flaş açıklamalar yapılmaya başlandı.

GÜNDEM 30.09.2019, 20:10 30.09.2019, 21:17
MGK Sona erdi! 3,5 saatlik toplantı sonrasında flaş açıklama!

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilen 3,5 saat süren Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sonrasında MGK Bildirisi yayınlandı.

MGK bildirisinde Türkiye'nin Suriye'de Güvenli Bölge'nin oluşturulmasına başlanacağı aktarılarak, "Pençe operasyonlarının, teröristler bölgeden tamamen temizlenene kadar devam edeceği teyit edilmiştir." ifadeleri kullanıldı.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan MGK'da Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki kıta sahanlığı ve KKTC ile anlaşmalar çerçevesindeki faaliyetlerinin devam edeceği bildirildi.

Aynı zamanda MGK bildirisinde şu ifadeler yer aldı:

Türkiye'nin, insani bir mesele olarak ele aldığı Suriyeli sığınmacıların evlerine bir an önce dönmelerini sağlayacak güvenli bölge projesinin hayata geçirilmesine ilişkin samimi gayretlerini daha ileri adımlarla güçlendireceği belirtilmiştir. Milli güvenliğin sağlanması için gereken iradeyi ortaya koymakta tereddüt edilmeyecektir. Irak'ın kuzeyinde PKK/KCK terör örgütüne karşı her iki ülkenin güvenliğini sağlamak üzere yürütülen Pençe operasyonlarının, teröristler bölgeden tamamen temizlenene kadar devam edeceği teyit edilmiştir. Doğu Akdeniz'de, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler nezdinde kayda geçirdiği kıta sahanlığı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile yaptığı anlaşmalar çerçevesinde yürüttüğü faaliyetlerin kararlılıkla devam edeceğinin altı çizilmiştir.

Yorumlar (0)