Alexa

MHP Genel Başkan Adayı Merak Akşener Net ve Sert Konuştu

Milliyetçi Hareket Pertisi Genel Başkan Adayı Meral Akşener , Sheraton Otel'de, 19 Haziran Pazar günü toplanacak olağanüstü büyük kurultay ile alakalı basın açıklaması yaptı. Detaylar kamu haber merkezinde...

MHP Genel Başkan Adayı Merak Akşener Net ve Sert Konuştu

Milliyetçi Hareket Pertisi Genel Başkan Adayı Meral Akşener , Sheraton Otel'de, 19 Haziran Pazar günü toplanacak olağanüstü büyük kurultay ile alakalı basın açıklaması yaptı. Detaylar kamu haber merkezinde...

17 Haziran 2016 Cuma 16:34
MHP Genel Başkan Adayı Merak Akşener Net ve Sert Konuştu
 Eski MHP Milletvekili Meral Akşener, "Kurultayımız herhangi bir tartışmaya açık olmaktan çıkmıştır. Böyle bir şey söz konusu değildir. Bugün itibarıyla söylenen sözlerin bir hükmü yoktur. 19 Haziran'daki kongremiz meşru, zorunlu, hukuka uygun, mahkemenin zorunlu tuttuğu bir kongredir." dedi.

Akşener, Sheraton Otel'de, 19 Haziran Pazar günü toplanacak olağanüstü büyük kurultaya ilişkin basın açıklaması yaptı. Akşener, bir tüzük kurultayı yapacaklarını, kurultayda genel başkan seçimi yapılmayacağını belirtti.

Tüzüğe göre olağanüstü seçimli kurultay kararı alınmasının mümkün olmadığını belirten Akşener, "Bu tüzük kurultayı meşru ve kanuna uygun, hukuka uygun, yapılması zorunlu bir tüzük kurultayıdır." dedi.

Kurultayda, dilekçede belirttikleri değişikliğin yapılmasının ardından üst kurul delegelerinin seçimli bir kurultay kararı alacağını bildiren Akşener, genel merkez tarafından 10 Temmuz'da da bir seçimli olağanüstü kurultay yapılacağına dair açıklama yapıldığını hatırlattı. 

Akşener, kurultay toplanması için yapılması gereken yasal prosedürleri aktarırken, henüz genel merkezin kurultayla ilgili bir ilana çıkmadığını söyledi. Akşener, "Dolayısıyla genel merkezin söylediği kongre konusu da şu an itibariyle farzımuhaldir. Dolasıyla 19'unda biz kongremizi hep birlikte icra edeceğiz." dedi.

Çok uzun bir yoldan geldiklerini, seviyesiz, ağır iftira ve hakaretlere uğradıklarını kaydeden Akşener, buna rağmen demokrasiye ve hukuka bağlılıklarını hiçbir zaman yitirmediklerini belirtti.

Korku duvarlarını yıka yıka bugüne geldiklerini ifade eden Akşener, olağanüstü kurultayın gerçekleşmesi için imza veren tüm delegelere teşekkür etti.

"Bu bir tarih yazma yolculuğu olmuştur." diyen Akşener, delegelerin her türlü seviyesizliğe rağmen kararlılıklarını bozmadan yollarına devam ettiğini kaydetti.

"Bu yolculuk aynı zamanda demokrasi tarihine düşülen çok önemli, altın harflerle yazılmış bir nottur." diyen Akşener, ülkücü Türk milliyetçilerinin korku duvarını da paramparça ederek o direnci altın harflerle tarihe düştüklerini söyledi.

Tüzük kurultayı olduğu için usul hatası yapmayacaklarının altını çizen Akşener, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Usule uygun yürüyeceğimiz için usulen herhangi bir itirazın olamayacağı, bugünkü Türkiye'de bile hukukçuların itiraz edemeyeceği, usullere uygun bir kurultay yapacağız. Hazırun cetvelleri oluşturulurken noterler, kameralar eşliğinde bir süreci gerçekleştireceğiz. Toplandıktan sonra tüzük değiştirme eyleminin üst kurul delegelerimiz tarafından gerçekleştirildiği andan itibaren Genel Merkezin, Sayın Genel Başkanın iddia ettiği gibi 'ben konuşmadım, genel merkezin temsilcisi yok' gibi iddialarla, bu kongrenin 'korsan kongre' olacağı gibi iddiaların tamamen yanlış bilgilendirmeler olduğunu sizlerle paylaşmak isterim."

- "Siyasi Partiler Yasası açık"-

Hukuk açısından bakıldığında Siyasi Partiler Yasası'nın 14. Maddesine göre çok açık bir şekilde bu tür kurultayların tarif edildiğini bildiren Akşener, yasa maddesinde karar yeter sayılarının belirtildiğini söyledi.

Akşener, şunları kaydetti:

"İşte bu 14. maddede karar yeter sayısı, toplantının sayısı, önergelerdeki sayılar açık şekilde belirtilmitir. Ona uyarak yola çıkacağız. Siyasi Partiler Yasası'nın 14'ncü maddesine göre, ortaya çıkan delege sayısına göre 595 sayısı salt çoğunluktur. Bu sayıyla toplanır, kararlar da gelen delegenin salt çoğunluğu ile alınır. Bu kadar açıktır, bu nedenle de kurultayımız herhangi bir tartışmaya açık olmaktan çıkmıştır. Böyle bir şey söz konusu değildir.


Kurultayımız herhangi bir tartışmaya açık olmaktan çıkmıştır. Böyle bir şey söz konusu değildir. Elbette bir mücadele vardır. Bir tarafa oturduğu, temsil ettiği iktidar alanını terk etmemek için bir mücadele söz konusudur. bir diğer taraftan da demokratik hakkını, demokrasi talebini, hukukun üstünlüğünü ve MHP'nin potansiyeline uymayan bu 1 Kasım seçim sonuçlarına itiraz eden ve medeni bir biçimde imzasını koyarak olağanüstü kurultay isteyen delegelerimizin iradesi söz konusudur. Elbetteki kafa karıştırıcı pek çok sözler olacaktır. Ama bugün itibariyle söylenen sözlerin bir hükmü yoktur. 19 Haziran'daki kongremiz, meşru, zorunlu, hukuka uygun, mahkeminin zorunlu tuttuğu bir kongredir. Bu kurultayın hayırlara vesile olacağını düşünüyorum."

-Önce bir şeyi sonra Türkiye'de herşeyi değiştireceğiz

Milliyetçi Hareket Partisinin ülkeyi yöneteceğini dile getiren Akşener, "19 Haziran'daki kongremiz milli iradenin kararıdır. Milli iradenin de karşısında hiçbir güç duramaz. Nitekim önce ülkücü irade, sonra milli irade harekete geçmiştir. Biz de inşallah beraberce önce bir şeyi değiştereceğiz, sonra Türkiye'de herşeyi değiştireceğiz." diye konuştu. 

AA
Kamupersoneli.net
Son Güncelleme: 17.06.2016 16:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner462