Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 15 Mayıs'tan İtibaren DYS'ye Geçecek

MEB bağlı tüm okul ve kurumlarda 15 Mayıs 2017 tarihinden itibaren yeni sisteme geçmeye planlıyor. Bürokrasinin azaltılmasını zaman ve maliyet tasarrufu sağlanmasını amaçlayan Doküman Yönetim Sistemine geçilmesi planlanıyor.

GÜNDEM 20.02.2017, 10:07
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 15 Mayıs'tan İtibaren DYS'ye Geçecek

MEB tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada merkez ve taşra teşkilatına bağlı bütün kurumların 15 Mayıs 2017 tarihinden itibaren Doküman Yönetim Sistemine geçeceği belirtildi. Ayrıca açıklamada bütün resmi yazışmaların elektronik ortamda gerçekleşeceği ifade edildi.

Bu uygulamayla resmi yazışmaların saniyeler içerisinde gerçekleşeceği kaydedilen açıklamada, böylece bürokrasinin hızlanması sağlanırken, zaman ve maliyet açısından büyük bir kazanç elde edileceği vurgulandı.
Açıklamada MEB Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Özgür Türk değerlendirmesine yer veridi. Özgür Türk'ün değerlendirmesine göre 2012 Ekim ayından itibaren bakanlık merkez teşkilatında kullanılmaya başlanan DYS'nin, 2016 itibarıyla tüm ilçe milli eğitim müdürlüklerinin kullanımına sunulduğunu, sistemi bütün okullarda yaygınlaştırmayı hedeflediklerini anlattı.

MEB Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Özgür Türk DYS'nin, Çankaya ilçe ve Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı kurumların sisteme dahil edilmesiyle başladığını aktardı. Ayrıca Özgür Türk şu açıklamalarda bulundu;

13 BİNİN ÜZERİNDE KULLANICI 

"1 Şubat 2017 tarihinde Ankara, Aksaray, Amasya, Denizli, Erzincan, Kahramanmaraş, Niğde, Osmaniye, Sivas, Sakarya'da il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine bağlı 6 bin 275 resmi okul ve kurum ile birlikte 13 binin üzerinde kullanıcı sisteme dahil edilmiştir. Önümüzdeki süreçte, şubat ayında 15 ilde 7 bin 200, Mart ayında 25 ilde 16 bin 200, nisan ayı içerisinde ise 10 ilde 5 bin 500 okul/kurumun daha DYS'ye dahil etmeyi planlıyoruz."

Özgür Türk 15 Mayıs 2017 tarihinden itibaren Türkiye genelindeki tüm okulların yazışmalarının elektronik ortamda yapılacağını ifade etti. Ayrıca Doküman Yönetim Sistemi Milli Eğitim Bakanlığının 12 ülkede bulunan kurumlarında da kullanıldığı ifade edildi.

Kamupersoneli.net | ANKARA

Yorumlar (0)