18 Ekim 2018 Perşembe 20:52
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan Bedelli Askerlik Duyurusu

Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü resmi internet sayfası üzerinden bedelli askerlik yapacak öğrencilere yönelik bir duyuru yayımladı. 

MEB tarafından yayımlanan duyuru metninde yurt dışında öğrenimlerine devam eden ve bedelli askerlik yapacak olan öğrencilere bazı konularda uyarılarda bulunuldu. 

MEB'DEN BEDELLİ ASKERLİK DUYURUSU

Milli Eğitim Bakanlığı'nca yayımlanan bedelli askerlik duyurusunda, yurt dışında öğrenim hayatlarına devam eden öğrencilerin bedelli askerlik başvurularını 3 Kasım tarihine kadar yapabilecekleri belirtildi. Bu kapsamda öğrencilere bedelli askerlik için gerekli eğitimlerin yaz döneminde verileceğinin açıklandığı duyuru metni şu şekilde,

Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü Tarafından Yayımlanan Bedelli Askerlik Açıklaması

Bedelli Askerlik Başvurusu Yapacak Bursiyerlerin Dikkatine

03 Ağustos 2018 tarihli ve 30498 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Askerlik Kanunu ile Diğer Bazı Kanunlarda ve 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile 1111 sayılı Askerlik Kanunu’na eklenen Geçici 55’inci madde uyarınca 1 Ocak 1994 tarihinden (bu tarih dâhil) önce doğanlar -istemeleri hâlinde- 3 Kasım 2018 tarihine kadar askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvurarak bedelli askerlik uygulamasından faydalanabilirler.

Bilindiği üzere bahse konu Kanunda bedelli askerlik uygulamasına ilişkin usul ve esasların Millî Savunma Bakanlığınca belirleneceği hükme bağlanmıştır. Bu kapsamda Millî Savunma Bakanlığı, Bakanlığımızın teklifini de dikkate alarak “birlik kontenjanlarındaki sınırlamaların imkân verdiği ölçüde, yurt dışında öğrenimlerine devam eden öğrencilerin birinci öncelikle yaz dönemindeki celp dönemlerinde temel askerlik eğitimlerini alabilecekleri” ni karara bağlamıştır.

Bu itibarla 1416 sayılı Kanun kapsamında öğrenim gören bursiyerlerden;

1- Bedelli askerlik uygulamasından faydalanmak isteyenlerin Millî Savunma Bakanlığınca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde 3 Kasım 2018 tarihine kadar başvurularını yapmaları,

2-Yaz dönemleri haricinde bedelli askerlik hizmetini yerine getirmek isteyenlerin, bu taleplerini içeren dilekçelerini (gerekçelerini gösterir belgelerle birlikte) Millî Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü’ne göndermelerinin faydalı olacağı değerlendirilmektedir. Bu kapsamda kullanılacak öğrencilik durumlarını gösterir belgeler Bakanlığımız Resmî Burslu Öğrenci Sistemi üzerinden (REBUS) ve/veya eğitim müşavirliği/ataşeliklerinden temin edilebilir. 

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.