banner731

Milli Savunma Bakanlığı Askerlik Tecil Sürelerinin Değişmediğini Açıkladı

Milli Savunma Bakanlığı, askerlik erteleme sürelerine ilişkin çıkan haberler hakkında basın açıklaması yayınladı. Detaylar...

GÜNDEM 21.12.2016, 13:17 21.12.2016, 13:24
Milli Savunma Bakanlığı Askerlik Tecil Sürelerinin Değişmediğini Açıkladı
Milli Savunma Bakanlığı, askerlik tecil sürelerinin değiştiğine ilişkin çıkan haberlere istinaden bir basın açıklaması yayınladı. Bakanlık yayınladığı basın açıklamasında, askerlik tecil sürelerinde herhangi bir değişiklik olmadığı konusuna açıklık getirdi.

Milli Savunma Bakanlığı'nın açıklaması şöyle:

"21 Aralık 2016 tarihli bazı basın yayın organlarında çıkan askerlik erteleme süreleri hakkındaki haberlere ilişkin açıklama.

1. Öğrenci ertelemeleri 1111 sayılı Kanunun 35'nci Maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre Üniversiteler tarafından kimlikleri bildirilen yükümlülerin askerlikleri 2 senelik öğrenim süresi için 4 yıl, 4 senelik öğrenim süresi için 7 yıl, 6 senelik öğrenim süresi için 9 yıl olarak okula ilk kayıt yaptırdıkları yıldan itibaren ertelenebilmektedir. Erteleme süreleri, lisans/ön lisans eğitimde 29 yaşını aşmamakta Lisans üstü eğitimlerde ise 35 yaşına çıkabilmektedir.

2. Öğrencilerin mezuniyeti veya okulu terk etmelerinde ise, bu ertelemeleri iptal edilerek yükümlülerin yoklama için gerekli işlemleri başlatılmaktadır. Bununla birlikte öğrenciler öğrenimlerini terk ettikleri veya mezun oldukları tarihten itibaren 1 veya 2 sene süreyle sevk tehirleri haklarını kullanabilmektedirler.

3. Örneğin 2012'de 4 senelik bir fakülteye kaydolan öğrencinin askerliği 2019 yılı sonuna kadar ertelenmektedir. Öğrenci 2016 yılında mezun olduğu takdirde mevcut erteleme süresi iptal edilerek yoklama için gerekli işlemler başlatılmaktadır. Bu nedenle, basında çıkan haberlerin yanlış yorumlamadan kaynaklandığı, uygulamada bir değişiklik olmadığı görülmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyrulur."

Kamupersoneli.net 
Yorumlar (0)