19 Ekim 2019 Cumartesi 23:12
Milyonlarca kamu personelini yakından ilgilendiriyor! TBMM’ye teklif sunuldu!

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına (TBMM) İYİ Parti'nin Balıkesir Milletvekili İsmail Ok tarafından 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi sunuldu.

MEMURLAR İÇİN TBMM’YE TEKLİF SUNULDU

İsmail Ok tarafından sunulan teklif metni içerisinde;

"657 sayılı devlet memurları kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi ve gerekçeleri ekte sunulmuştur. Gereğini arz ederim" ifadelerine yer verildi.

Genel Gerekçe olarak şu ifadeler yer aldı:

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde üstün gayretler ile görev yapmakta olan Yardımcı Hizmetler Sınıfında göre yapan personelin büyük bir bölümü lise ve üstü mezuniyete sahip olup idari hizmetlerde memuriyet işlemlerinde görevlendirilmektedir.

Bakanlık tarafından özellikle okullarda açıkta bulunan memur kadrolarına Yardımcı Hizmetler Sınıfı personeli görevlendirilmesi bu kadrolara ihtiyaç olduğunun en büyük göstergelerinden biridir. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memurları on hizmet sınıfına ayırmış ve her sınıf için özellikle mali haklar açısından farklı belirlemelere gitmiştir. Ancak, bu sınıflar arasında Yardımcı Hizmetler Sınıfı aleyhine birçok düzenleme yer almıştır. Bu düzenlemelerin başında, Yardımcı Hizmetler Sınıfı için ek göstergenin hiç belirlenmemiş olması gelmektedir.

Ek göstergelerin belirlendiği tarihten bu yana, Yardımcı Hizmetler Sınıfı personeli bakımından eşit olmayan bir düzenlemenin mevcut olduğunu, tüm hizmet sınıfları için öngörülen düzenlemenin sadece Yardımcı Hizmetler Sınıfı için öngörülmemesinin gerekçesi her ne olursa olsun, eşitlik ilkesine uygun olmayacaktır. Yardımcı Hizmetler Sınıfı personeli, Devlet Memurları Kanununa göre memur olarak görülmesine karşın, diğer memurların aldığı maaş kadar maaş alamamakta ve ek göstergeleri bulunmamaktadır. Bu durum Yardımcı Hizmetler Sınıfı çalışanlar açısından mağduriyetler oluşturmaktadır.

Hizmetler sınıfı arasında ek gösterge konusunda yaşanan bu eşitsizliğin giderilmesi açısından yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan personelin bir defalığına mahsus memur kadrolarına geçirilmeleri ile ek gösterge mağduriyeti giderilmiş olacaktır.

DEVLET MEMURLARI KANUNU'NDA DEĞIŞIKLIK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLIFI

MADDE 1- 14/07/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa aşağıdaki Ek Geçici Madde eklenmiştir. "EK GEÇİCİ MADDE 60- Milli Eğitim Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında "Yardımcı Hizmetler Sınıfında" görev yapan eğitim çalışanlarının tümü "Genel idari Hizmetler Sınıfına" geçirilir ve kadro ve unvanlarının tespiti ise eğitim durumuna göre yapılır"

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinden itibaren yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Son Güncelleme: 19.10.2019 23:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.