Mini Anayasa Paketi İle Hangi Değişiklikler Geliyor ?

AK Parti, CHP ve MHP Kurmayları tarafından Mini Anayasa Paketi olarak adlandırılan düzenlemeleri içeren taslağın yazım işlemleri tamamlandı. Yapılan değişikliklerin ana başlıkları ortaya çıktı.

GÜNDEM 07.09.2016, 16:42 07.09.2016, 16:41
Mini Anayasa Paketi İle Hangi Değişiklikler Geliyor ?
Mini Anayasa Paketi İle Hangi Değişiklikler Gelecek ?

Mini Anayasa Paketinin yazım çalışmalarına Cumartesi günü başlanmış, kurmaylar salı günü tekrar bir araya gelmişti. Yapılan toplantı sonrasında yazım aşımasının tamamlandığı öğrenildi.

MİNİ ANAYASA PAKETİ YARGI AĞIRLIKLI OLACAK

Mini Paketin 5-10 maddeden oluşması ve yargı ağırlık olması bekleniyor. Yapılacak düzenlemelerle askeri yargı kaldırılacak, Yargıda birlik sağlanacak, Anayasa mahkemesinin yapısında da değişiklik söz konusu olacak (Askeri Yargının Kaldırılması) , HSYK'da da değişiklik söz konusu olacak. Mini Anayasa paketinin çalışmaları sırasında OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerin yargı denetimine alınması da gündeme alındı.

YÖK KONUSUNDA SÜPRİZ GELİŞME

Muhalefet Kanun Hükmünde Kararnamaler konusundaki tavrını Mini Anayasa görüşmeleri sırasında da dile getirdi. Mini Anayasa paketi içerisinde yer alacak en süpriz madde ise YÖK'ün kaldırılması oldu. Detaylar henüz netleşmedi. 

Kamu haberlerinden, Adalet Bakanlığı haberlerinden, gündem haberlerinden ve çok daha fazlasından anında haberdar olabilmek için kamupersoneli.net'in mobil uygulamasını (Android , IOS) ücretsiz indirebilirsiniz.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA
Yorumlar (0)