MİT Tırları Davasında Kritik Gelişme!

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından MİT tırlarının durdurulması ve aranmasına yönelik olarak sürdürülen davada karar çıktı ve söz konusu karar içerisinde yetkisizlik kararına yer verildiği açıklandı.

MİT Tırları Davasında Kritik Gelişme!

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kapalı olarak yapılan duruşmada; dava dosyasına yönelik yetkisizlik kararı verildiği açıklandı.

Söz konusu mahkeme heyeti yapılan duruşmada dava dosyasına yönelik olarak yetkisizlik kararı verdiği ortaya çıktı.

Mahkeme heyeti, MİT tırlarının durdurulmasına yönelik aralarında jandarma personeli, hakimler, savcılarıında yer aldığı dava dosyasının Yargıtay 16. Ceza dairesi'nde görüldüğü ayrıca bu birleştirmeden sonra mahkemede görülen "Selam Tevhid"de Kumpas" davası olarak bilinen dosyadaki olaylara ilişkin bağlantı ve irtibat içeren bir yargılama konusu kalmadığı ifade edildi.

Diğer yandan Selam Tevhid dosyasının birleştirilerek görülmesi halinde ise gerek sanık sayısının 83 olduğu ifade edilirken bunların gerekse yargılama konusu eylemlerin kapsamı ve eylemlerin karmaşıklığı dikkate alındığında makul sürede yargılama hakkının ihlal edilebileceğine yer veriliyor.

Söz konusu yargılama konusu eylemlerinin MİT tırlarının 19 Ocak 2014 tarihinde Adana'da durdurulmasıyla hukuki kesintiye uğradığı sosyal içerisinde sanıklara isnat edilen suçların Ankara, Hatay olmakla beraber eylem yoğunluklarının Adana'da gerçekleştiğini ifade eden mahkeme heyeti sanıkların ikametlerinin ve diğer yandan son görev yerlerinin büyük çoğunluğunun İstanbul olmadığı, tüm bu hususları göz önüne alındığında suç yerinin Adana Ağır Ceza Mahkemeleri'nin yargı ve yetki sınırları içerisinde olduğundan yetkisizlik kararı verilmesine hükmettiği duyuruldu.

Kamupersoneli.net I ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE