banner731

MİT Yönetmeliğinde Düzenleme Gerçekleşti (Taşınır Malları Kayıt Altına Almama)

Resmi Gazete’de dün yayımlanan yönetmelikle birlikte MİT’e ayrıcalıklar sağlandı.

GÜNDEM 25.05.2016, 09:15 25.05.2016, 09:33
MİT Yönetmeliğinde Düzenleme Gerçekleşti (Taşınır Malları Kayıt Altına Almama)
Resmi Gazete yayımlanan yönetmelikte MİT’e, görevlerde kullanmak için satın aldığı silah gibi malları ‘kayıt altına almama’ ayrıcalığı tanındı. 

Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün taşınır mallarının kayıt altına alınması, yönetimine ve iç denetimine ilişkin usul ve esasları belirleyen yönetmelikte düzenleme yapıldı. 

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğin “Giriş ve çıkış kayıt işlemleri esaslarını” düzenleyen maddesine, “Devlet İstihbarat Hizmetleri ve MİT Kanunu'nda yer alan görevlerin ifası amacıyla, satın alma yoluyla temin edilen ve üst yönetici tarafından kayda alınmaması uygun görülen taşınır mallar için işlem belgesi düzenlenmez” fıkrası ilave edildi. Söz konusu “taşınır mallar” ileride kullanılmak üzere depolansa dahi işlem belgesi düzenlenmeyecek. 

Yönetmelikte, makine, alet, edevat, silah, taşıt, iş makinesi, büro makinesi ve döşeme mefruşatı ile benzeri demirbaş malzemeler “taşınır mal” olarak tanımlanıyor. Bu düzenlemeyle birlikte MİT, görev alanında kullanılmak üzere satın alacağı cihaz, silah ve taşıt gibi taşınır malları “kayıt altına almama” ayrıcalığına sahip oldu.

Kamu haberleri, güncel, siyasi, kültür sanat, teknolojik, bilimsel ve daha birçok konudaki olaylardan haberdar olmak için her zaman ki gibi kamupersoneli.net sitesini takip edebilirsiniz. Dünya’yı avuçlara taşıyan telefonlarınıza, android uygulamamızı yüklemeniz takip etmekte fayda sağlayacaktır. 

Kamupersoneli.net | Ankara

Yorumlar (0)