Nato'dan Avusturya'ya ve Türkiye'ye Çağrı

Nato'dan işbirliği programlarının engellenmesine yol açan diplomatik krize ilişkin uyarı geldi.

Nato'dan Avusturya'ya ve Türkiye'ye  Çağrı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ile Avusturya arasındaki gerginlik nedeniyle bazı NATO programlarının başlatılamaması hakkında açıklamada bulundu.

Türkiye ile Avusturya arasında yaşanan siyasi kriz, geçen yaz Viyana'nın, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olduğunu açıklamasıyla başlamıştı.

NATO'nun üçüncü ülkelere yönelik işbirliği programları, askeri eğitim verilmesini ve bazı sivil projeleri de içeriyor. Türkiye'nin NATO'daki sözcüsü Fatma Paşaoğlu, da Ankara'nın bazı ortak ülkelerle işbirliği programlarından çekilmesinin sadece Avusturya'ya yönelik bir tavır olduğunu söylemişti. 

Avusturya Savunma Bakanlığı da, Türkiye'nin Avusturya'yı askeri alanda gerçekleşen çalışmalarını engellediğini doğruladı.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında, Türkiye ile Avusturya arasındaki gerilim ile ilgili de konuşan Stoltenberg, "Bu çok talihsiz bir durum ve bazı işbirliği programlarının yapılamayacağı anlamına geliyor ... İki ülkeyi güçlü bir şekilde konuyu çözmeye davet ediyoruz ki işbirliği için olumsuz sonuçları olmasın" dedi.

Kamupersoneli.net

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE