NATO'dan Türkiye'ye İlişkin Flaş S-400 Açıklaması

Türkiye ile Rusya arasındaki S-400 füze sistemi anlaşmasının ardında NATO'dan ilk açıklama geldi.

NATO'dan Türkiye'ye İlişkin Flaş S-400 Açıklaması

Rusya'dan füze savunma sistemi satın alan Türkiye'ye NATO'dan ilk tepki geldi.

NATO, Türkiye ile Rusya arasındaki S-400 füze sistemi anlaşmasının ardından resmi açıklamada bulundu. 

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 almasıyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "NATO üyeleri hangi ekipmanı alacaklarına kendileri karar verir" ifadesini kullandı.

Her Müttefik Kendi Karar Verir

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, hava savunma sistemini entegre etmek için herhangi bir talebin olmadığını belirterek; “Ne türden bir ekipman edinecekleri her müttefikin kendi kararına bağlıdır. Bu Türkiye'nin ulusal kararıdır. NATO için önemli olan bizim farklı sistemlerimizin birlikte çalışması ve bizim ‘müşterek çalışma' diye tanımladığımız şeydir. Bu sistemi NATO hava savunma sistemine entegre etmek bir talep gelmedi.

Bu yüzden bu konu henüz masada değil" açıklamasını yaptı.

‘Ankara Herhangi Bir Talepte Bulunmadı’

NATO üyelerinin hangi ekipmanları alacaklarına kendileri karar verir sözleri ile Ankara’ya olumlu mesaj gönderen Genel Sekreter Jens Stoltenberg; "NATO'da entegre hava savunma sistemimiz var. Fakat tabii ki ulusların entegre olmamış bağımsız sistemlere sahip olması mümkün. Ve Türkiye bu sistemi NATO hava savunma sistemine entegre etmek için bir talepte bulunmadı" ifadelerine yer verdi.

Anlaşma Tamamlandı ve Kaparo Ödendi

NATO'nun en büyük üyesi olan ABD, Türkiye'nin hamlesi için kaygıları olduğunu belirtmiş, Fransa Dışişleri Bakanlığı ise, "Türkiye'nin askeri teknoloji edinmesi, egemen olarak yaptığı bir tercih. NATO üyeleri, bu konuda yorum yapmamalı" ifadelerine yer vermişti.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, S-400 füze savunma sisteminde anlaşmanın tamamlandığını ve Ankara'nın kapora ödediğini kaydetmişti.

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2017, 16:08
YORUM EKLE