NATO Doğruladı: Türkiye, Avusturya Ortak Projelerini Durduruyor

NATO yetkilileri, Türkiye'nin, Avusturya ile yaşadığı diplomatik krizin ardından NATO programlarını bloke ettiğini doğruladı.

GÜNDEM 16.03.2017, 16:34
NATO Doğruladı: Türkiye, Avusturya Ortak Projelerini Durduruyor

Türkiye ile Avusturya arasında yaşanan siyasi kriz, geçen yaz Viyana'nın, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı olduğunu açıklamasıyla başlamıştı.

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, geçen aralık ayında Darbe girişimlerini bahane ederek, Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakerelerinin dondurulmasını istemişti.

AB üyesi 27 ülkenin Avrupa bakanları ise Türkiye ile üyelik müzakerelerinin geçici olarak ilerletilmemesi kararı almış, bu kararı yeterli bulmayan Viyana oylamada ret oyu kullanmıştı.

Şimdi de Avusturya'da gerçekleşmesi planlanan Türkiye'nin referandum sürecine engel oluyor.

NATO yetkilileri yaşanan bu siyasi krizin ardından faaliyetlerini durduran Türkiye için; direkt olarak değil, ancak dolaylı olarak NATO'nun partner ülkesi olan Avusturya'yı hedef aldığını ifade etti.

Türkiye'nin NATO'daki sözcüsü Fatma Paşaoğlu, da Ankara'nın bazı ortak ülkelerle işbirliği programlarından çekilmesinin sadece Avusturya'ya yönelik bir tavır olduğunu söyledi.

Paşaoğlu, "Avusturya ile bazı gerilimler yaşandı ancak bunun sonucu olarak ortaya çıkan tıkanmalar sadece Avusturya'ya yöneliktir... Diğer ortak ülkeler hiçbir biçimde hedef alınmamıştır" dedi.

Avusturya Savunma Bakanlığı da, Türkiye'nin Avusturya'yı askeri alanda gerçekleşen çalışmalarını engellediğini doğruladı.

Kamupersoneli.net

Yorumlar (0)