Nato Genel Sekreterinden Türkiye'nin S-400 Alımına İlişkin Değerlendirme

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yapmış olduğu açıklamasında Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi almasına ilişkin bazı değerlendirmelerde bulundu. Bu konuda ABD ile Türkiye arasında yaşanan gerilime değinen Stoltenberg diyalog vurgusunda bulundu.

Nato Genel Sekreterinden Türkiye'nin S-400 Alımına İlişkin Değerlendirme

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD'nin başkenti Washington merkezli düşünce kuruluşu Heritage Vakfı'nda “21. Yüzyıl'da NATO’nun önemi” başlıklı oturumu kapasamında bir konuşma yaptı. 

Konuşmasında dünya gündemine dair konular hakkında açıklamalarda bulunan Jens Stoltenberg kendisine sorulan sorulara da yanıt verdi. 

NATO'DAN TÜRKİYE'NİN S-400 ALMASINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg konuşması sonrasında kendisine sorulan Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi almasına ilişkin soruya yanıt verdi. Bu kararın Türkiye'ye ait olduğunu vurgulayan Jens Stoltenberg, sistemin uyum sorununa ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Konuşmasında ayrıca S-400 hava savunma sistemleri ile ilgili ABD ile Türkiye arasında yaşanan krizi değerlendiren NATO Genel Sekreteri yaşananları zor bir durum olarak nitelendirdi. 

“Askeri kapasitelerini geliştirme ülkelerin kendi ulusal kararıdır. NATO için önemli olan farklı sistemlerin müşterek bir şekilde çalışabilmesidir. Türkiye’nin almaya karar verdiği Rus hava savunma sistemi ve Türkiye’nin de parçası olduğu F-35 programı üzerinden ABD’yle yaşadığı anlaşmazlık hepimiz için zor bir durum. Türkiye en fazla terör saldırısına maruz kalan müttefiktir. Evet, S-400 ve F-35 konusunda problem ve zorluk var. Diyaloğu memnuniyetle karşılıyorum fakat aynı zamanda Türkiye’nin bütün müttefikler için rolünü de anlamamız önemlidir”

Kamupersoneli.net - ANKARA

Kamu Personeli

Sosyal medyada bizi takip edin. Kamu haberlerini ve gündemi birlikte yorumluyoruz..

Facebook sayfamız için TIKLAYIN

Twitter sayfamız için TIKLAYIN

instagram sayfamız için TIKLAYIN

Yasal Uyarı: KamuPersoneli.net özel haberleri için içeriğin bir bölümü yada tamamı izinsiz alıntılanıp başka mecralarda yayınlanamaz, yayınlayanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. Ancak, kaynak olarak gösterilip KamuPersoneli.net anasayfasına veya haberin adresine aktif link kullanılarak içerikten alıntı yapılabilir.

YORUM EKLE