Nobel Ekonomi Ödülünü Kazananlar Belli Oldu

Nobel Ekonomi Ödülü bu yılki sahiplerine verildi. Peki Nobel Ekonomi ödülünü kimler kazandı? Konu hakkında detayları okuyucularımızla paylaşıyoruz..

GÜNDEM 08.10.2018, 13:48
Nobel Ekonomi Ödülünü Kazananlar Belli Oldu

Nobel Ekonomi Ödülleri sahiplerine verildi. Npbel Ekonomi Ödülünü bu yıl ABD'li ekonomistler William D. Nordhaus ve Paul M. Romer kazandı.

NOBEL EKONOMİ ÖDÜLÜ SAHİPLERİNİ BULDU

Nobel ödüllerinin verilmesi hakkında Nobel Komistesi tarafından bir açıklama yapılarak Nordhaus'un iklim ekonomisi ve Romer'in endojen büyüme teorisi çalışmaları sayesinde ödülü kazandıkları ifade edildi.

Nordhaus'un tarafından yapılan çalışmada iklim değişikliği sebebiyle ortaya çıkan zararı, Romer'in endojen büyüme teorisi ise ekonomistlerin sağlıklı ekonomi büyüme oranını nasıl elde edeceklerini konu alınıyor.

Bunun yanı sıra Norhdaus ve Romer'in oluşturduğu modellerin, iklim değişikliği ile mücadele ve ekonomik büyümenin gelişimi konularında yardımcı kaynak görevi gördüğü vurgulandı. 

Tüm bunların yanı sıra ödül sahiplerinin makroekonomiyi küresel ölçekte ele alan ikilinin dünyanın en büyük sorunlarından biri ile mücadele etmeye çabaladıkları ifade edildi.

KAMUPERSONELİ.NET - ANKARA

Yorumlar (0)